Mike Pompeo, a Központi Hírszerző Ügynökség (CIA) volt igazgatója pénteken és szombaton – immár harmadik észak-koreai látogatása során – Phenjanban Kim Jong Csollal, az állampárt központi bizottságának alelnökével, az észak-koreai hírszerzés volt vezetőjével tárgyalt, majd Tokióba utazott, ahol Kono Taro japán és Kang Kjung Va dél-koreai külügyminisztert tájékoztatta az eddig elért eredményekről. Észak-Koreában csalódást keltőnek minősítették a mostani megbeszéléseket, és azt állították, hogy Pompeo „gengszterszerű követelésekkel” állt elő.
Kim Dzsong Un észak-koreai diktátor június 12-ikén Szingapúrban azt ígérte Donald Trump amerikai elnöknek, hogy Észak-Korea felszámolja nukleáris katonai kapacitását. Trump cserébe biztonsági garanciákat helyezett kilátásba a phenjani rezsimnek.
Észak-Korea lépésről-lépésre, kölcsönös engedmények sorozatának a formájában képzeli el a viszony rendezését. A phenjani külügyminisztérium most nyilatkozatban vádolta önmagát ostobasággal és naivitással, mert úgymond abban bízott, hogy az amerikaiak viszonozni fogják gesztusait.
Pompeo – útban Tokióba – azt mondta a riportereknek: ha ő gengszter, akkor az egész világ az, hiszen az ENSZ Biztonsági Tanácsa is számos határozatban követelte Észak-Koreától a nukleáris leszerelést és ballisztikus rakétaarzenáljának a felszámolását. Mostani tárgyalásai igenis termékenyek és hasznosak voltak, az észak-koreaiak nem táncoltak vissza korábbi ígéretüktől, és a megvitatott témák mindegyikében értek el haladást – mondta.
Megállapodtak abban, hogy munkacsoportot hoznak létre annak kimunkálására, miként lehet ellenőrizni a nukleáris leszerelési folyamatot. Egyeztetni fognak a koreai háború idején elesett amerikai katonák földi maradványainak a hazajuttatásáról is. Mindamellett – ismerte el Pompeo – „nehéz és kihívásokkal teli” utat kell végigjárni ahhoz, hogy megállapodásra jussanak. Megjegyezte azt is: ellenfeleik folyamatosan le fogják becsülni az elért eredményeket.
Pompeo Tokióban nem csupán a japán és a dél-koreai külügyminiszterrel tárgyal, hanem fogadta őt Abe Sinzó japán miniszterelnök is. A konzultációk után mindannyian úgy nyilatkoztak: egységesek abban, hogy Észak-Koreának teljes mértékben, visszavonhatatlanul és ellenőrzött módon fel kell számolnia tömegpusztító képességeit. Egyetértettek abban: amíg Phenjan nem bizonyítja, hogy állja is a szavát, addig a nemzetközi közösség által elrendelt szankciókat fenn kell tartani.
Japán részről ragaszkodnak ahhoz is: a koreai rendezés keretében megoldást kell találni arra az ügyre, hogy Észak-Korea az 1970-es és 80-as években japán állampolgárokat rabolt el. Abe Sinzó azt sem zárta ki, hogy személyesen találkozzék Kim Dzsong Unnal.