Nyilvános konzultációt indított a nyári és a téli időszámításról, tehát az óraátállításról az Európai Bizottság. Az európai polgárok egy online konzultáció keretében mondhatják el a témával kapcsolatos véleményüket. Az interneten elérhető kérdőívet augusztus 16-ig lehet kitölteni.
A konzultáció része a nyári időszámításról szóló uniós irányelv kiértékelésének, melyet a Bizottság nemrégiben kezdeményezett. A kiértékelés arra keresi a választ, szükség van-e még az óraátállításra, vagy a káros hatásai miatt inkább jobb lenne módosítani a szabályokon és elhagyni az egészet.
Tényleg az óraátállítással van baj?Magyarország és Európa nagyobb része a közép-európai időzónában (CET) található, ami az „egyezményes koordinált világidőnél” (UTC) egy órával több, ezt úgy szokták mondani, hogy UTC+1. Ha nyári időszámítás van, akkor egy órával többet mutatnak az órák, vagyis UTC+2 időre állunk át. A gyakorlatban ez azt jelenti, hogy a naplemente egy órával későbbre tolódik a nyári időszakban, mint télen. A napkelte is elcsúszik, de manapság a többség már nem kel hajnali 4-kor, ezért ez kevésbé feltűnő.
Bár az óraátállítást szokták gyűlölni az emberek, nálunk az igazi gond magával a CET időzónával van: túl nagy, mi pedig a rossz végén (a keleti oldalán) vagyunk, eleve viszonylag hamar van naplemente (bezzeg Spanyolországban!), ami télen kifejezetten depresszív tud lenni. Ha megszűnne az óraátállítás, akkor esetleg lehetséges lenne időzónát váltani, és átállni véglegesen UTC+2-re, már ha el tudjuk viselni gazdasági és politikai szempontból, hogy nem bécsi, hanem bukaresti idő szerint jár az óránk.