Joachim Löw döntött, a szakember marad a német labdarúgó-válogatott szövetségi kapitánya 2022-ig, szerződése lejártáig. Az 58 éves tréner 2004-ben lett a nemzeti együttes szakmai stábjának tagja, a 2006-os németországi vb-n Jürgen Klinsmann segítője volt, a torna után lett a Nationalelf szakvezetője. Irányításával a németek az idei, oroszországi tornáig minden vb-n és Eb-n legalább elődöntőt játszottak, 2014-ben világbajnokok lettek.
Löw sikereinek az állandóság volt a titka. Az elveihez minden körülmények között ragaszkodott. Ezek közé tartozott például, hogy mindig a válogatott érdeke volt az első. A kiemelten fontos események a csapat életében – edzések, keretszűkítés – érinthetetlenek voltak, bármilyen egyéb hivatalos programot alárendelt a felkészülés fontos és mozdíthatatlan részeinek. Idén ez másképp történt: az ausztriai edzőtáborban a vb-keret kihirdetésének napján látogatta meg a csapatot Angela Merkel kancellár. Ez korábban elképzelhetetlen lett volna, hogy Löw megengedje a futballért és a válogatottért rajongó politikus látogatását egy ilyen fontos napon. A csapatot megzavarta, hogy nem a korábban megszokott és bevált módon közölte a kapitány, ki az a négy játékos, akikre nem számít a vb-n.
Löw tanácsadója 2006-os kinevezése óta Harun Arslan, aki az évek során a szakember barátja is lett.
Arslant a játékosok korábban is ismerték, de nem voltak vele napi kapcsolatban, ezúttal a tanácsadó ott volt az edzéseken, nem kizárható, hogy a keret összeállításába is beleszólt, ami rontotta a csapaton belüli hangulatot. Arslan a tanácsadója Mesut Özilnek és Ilkay Gündogannak, akik a török diktátorral, Erdogannal szerepeltek közös fotón. Arslan volt az, aki azt mondta, abból nem lehet baj, ha a játékosok kifejezik a török miniszterelnök iránti tiszteletüket. Löw a tanácsadójának hitt, szokásával ellentétben kiengedte kezéből a döntést.
Korábban Löw döntött volna. Az is újdonság volt, hogy a kapitány a vb előtti utolsó hetekben, az ausztriai edzőtábor idején vállalt reklámfilmszereplést, ezért volt olyan gyakorlás, amit nem ő vezetett. Korábban a nagy tornák előtt fél évvel készültek vele ilyen felvételek.
Volt, amin nem változtatott, pedig látva az eredményeket, lehet, hogy kellett volna: Löw számára kiemelten fontos volt, hogy a kereten belül a versenyhelyzet ellenére nyugodt legyen a hangulat, ezért csak olyanokat hívott be, akikről tudta, akkor sem tiltakoznak, ha nem kapnak játéklehetőséget. Ezért nem hívta be a Manchester City csapatában szárnyaló Leroy Sanét. A 22 éves futballistáról közismert, hogy nagyon nehezen viseli, ha lecserélik vagy a kispadon kell ülnie. Miközben tudása alapján ott van a helye a német válogatottban, hozzáállása miatt nem számított rá Löw. A kapitány nem felejtette el, hogy Sané az újságíróknak panaszkodott, amiért tavaly nyáron a német sikerrel végződött Konföderációs Kupán nem játszhatott végig minden meccset. Szintén emberi okokból maradt ki Sandro Wagner, a Bayern München támadója. A futballista szintén nem kerüli el a konfliktusokat, és nem rejti véka alá a véleményét.
Négy évvel ezelőtt világbajnoki aranyat ért, hogy nyugalom volt a válogatotton belül és mindenki szeretett mindenkit, idén nyáron a játékosok szerint pont a tűz hiányzott az együttesből, nem volt senki és semmi, aki vagy ami kimozdította volna a csendes apátiából a gárdát.
Ha Löw visszatér arra az útra, aminek köszönhetően másfél évtizedig sikeres volt, végrehajtja azokat a reformokat, amiket ígért (szakmai stáb létszámának csökkentése, feladatok összefogása egy kézben), akkor minden esélye megvan arra, hogy a 2020-as Európa-bajnokságon ismét a legjobb négy közé vezesse a német válogatottat.