Románia;korrupcó;Liviu Dragnea;

A román szenátus épülete.

- "A bűnözőket védik" - Megszavazta a szenátus a román Btk. módosítását

A folyamatos tüntetések és az ellenzéki távolmaradás sem segített az állítólag a kormányzó párt elítélt elnökét védő törvénymódosítás ellen. A tervezetet még a héten véglegesítheti a képviselőház.

A kétkamarás román parlament szenátusa elfogadta kedden a büntetőtörvénykönyv (Btk.) módosításáról szóló, a jobbközép ellenzék és a korrupcióellenes ügyészség (DNA) által kifogásolt törvénytervezetet - írja az MTI.

A kormányoldal az ártatlanság vélelmére, az ártatlanul meghurcolt emberekre hivatkozva akarja módosítani a büntetőjogot, hogy véget vessen az ügyészségi "visszaéléseknek". Az ellenzék szerint a hatalom saját korrupt politikusait védi és utat nyit a szabad rablásnak.

Az egyik - legvitatottabb - rendelkezés alapján

a hivatali visszaélés csak akkor lesz büntethető, ha a hivatalnok saját magát vagy közeli rokonát juttatja jogtalan haszonhoz.

Mint az ellenzék hangoztatja, a cikk hatályba lépése ezzel megmentené Liviu Dragnea szociáldemokrata pártelnököt a börtöntől. Dragneát - a román parlament házelnökét - 3 év 6 hónap letöltendő börtönbüntetésre ítélték. Ám ő csak pártja, párttársai javára követte el a visszaéléseket.

Dragnea elítélésétől egyébként nagyjából a mostani szélsőséges időjárás kezdetéig, naponta tízezrek vonultak utcára, hogy a kormány lemondását követeljék.

A szövegjavaslat egy értékhatárt is megszab:

egy politikus nem lesz büntethető, ha hivatali visszaélésével a bruttó minimálbérnél kisebb összegű kárt okoz.

A Btk.-módosítás továbbá hétről öt évre csökkenti a kiszabható büntetés felső határát, és hatályon kívül helyezi a hivatali gondatlanságról szóló cikket. Továbbá, lehetővé teszi az elítéltek korábbi feltételes szabad lábra helyezését, csökkenti az elévülési határidőket, korlátozza a kiterjesztett vagyonelkobzást, és - RMDSZ-javaslatra - börtönnel büntetné azt a köztisztviselőt, aki nyilvánosan bűnözőként emlegetne egy jogerősen még el nem ítélt gyanúsítottat.

Az RMDSZ végigasszisztálta a tervezet létrejöttéhez vezető utat -  az igazságszolgáltatás átszervezését és a büntető perrendtartás módosítását is megszavazta a párt -, ám ennek kapcsán még ők is inkább tartózkodtak a keddi szavazáson.

A feszült hangulatú, bekiabálásokkal és kölcsönös sértegetésekkel fűszerezett szenátusi ülést az ellenzék először távolmaradásával próbálta határozatképtelenné tenni, majd mikor ez nem sikerült, azzal vádolta a kormányoldalt, hogy

a bűnözőt, és nem az áldozatot védi.

A DNA hétfőn kiadott közleménye szerint a Btk.-módosítás egy sor olyan társadalmi értéket veszélyeztet, amelyet védeni hivatott, és számos ügyben a vád ejtésére kötelezi majd az ügyészeket. A vádhatóság szerint, ha a közeli családtagokra korlátozzák a jogtalan haszonszerzés büntethetőségét, akkor

a tavaly hivatali visszaélés miatt bíróság elé állított mind a 215 vádlottat fel kell, hogy mentse a bíróság,

mivel ők csak ismerősök, párttársak, távoli rokonok jogtalan előnyökhöz juttatása révén károsították meg a közérdeket.

A tervezetet a képviselőház véglegesíti. A kormánytöbbség a büntetőjog módosítása érdekében hirdetett rendkívüli parlamenti ülésszakot, és még a héten meg akarja szavazni a Btk.-módosítást

Megfelezné a fizetését, és az elnöki palota kertjét közparkká alakítana – ez csupán néhány Mexikó frissen megválasztott elnökének ígéretei közül. A baloldali vezető, aki évekig élt őslakosok között, földrengésszerű változást ígért.