Mexikóban hamarosan kitör a forradalom. Ezt nem is akárki, hanem a vasárnap megválasztott baloldali elnök, Andrés Manuel López Obrador ígérte kampánya során. AMLO – ahogy neve kezdőbetűi miatt hazájában becézik – olyan mély változást ígért, mint a huszadik század elején zajló mexikói forradalom, ám hangsúlyozta, hogy itt nem fog vér folyni.
Kampányígéretei valóban földrengésszerűek, épp ezért nem lesz könnyű dolga, amikor elfoglalja az elnöki széket. Óriásiak az elvárások AMLO-val szemben, ami érthető, hiszen egyebek között azt ígérte, hogy megemeli a miniálbért, anélkül, hogy az adóemeléssel járna. Hogy mégis miből futja majd erre 127 millió lakosú országban? Egyszerű: felszámolja a korrupciót.
Ez igen komoly kihívás lesz, hiszen a politikai elit és a drogkartellek közötti összefonódás finoman szólva is jelentős. Az emberek mindezt a saját bőrükön is érzik: az erőszak igen elharapózott az ország egyes részein, és látszólag nincs rá megoldás. A 64 éves veterán politikusnak erre is van ötlete, mégpedig az eddigi kormányzati „háború” helyett az amnesztia. Mexikóváros egykori polgármestere szerint így megfékezhetők lennének a bandaháborúk, különösen, ha a kartellek vezetőinek is megkegyelmeznek.
Radikális nézetei miatt a baloldali vezetőt gyakran hasonlítják Bernie Sandershez, korábbi amerikai demokrata elnökjelölt-aspiránshoz és Jeremy Corbyn brit munkáspárti vezetőhöz. Ez utóbbi párhuzam azért is helytálló, mert a két politikus nemcsak jól ismeri egymást, de baráti viszonyt ápolnak, és vélhetően nagy hatással is voltak egymásra.
A The Guardian beszámolója szerint az ismerettség a feleségeiknek köszönhető, Corbyn hitvese ugyanis Laura Álvarez, egykori ismert mexikói emberi jogi ügyvéd, Obrador párja, Beatriz Gutiérrez Müller író pedig egy igazi feminista ikon Mexikóban. A két család között állítólag olyan közeli a viszony, hogy két éve a karácsonyi vakáció egy részét együtt töltötték, s Corbyn egyik kedvenc „ruhadarabja” az a Panama-kalap, amit AMLO-tól kapott.
A brit politikus egyébként a vasárnapi győzelem kapcsán Twitteren azt írta, hogy Mexikóban ezennel új időszámítás kezdődik a szegények, és a margializált csoportok tagjai számára.
Kritikusai azonban inkább – az egykori populista venezuelai vezető vitatott hagyatékára utalva – egyfajta Hugo Chávez-jelenségtől tartanak Mexikóban.
Tény, hogy Obrador nem a kampánya során találkozott először nélkülöző emberekkel. 1953-ban, egy szerény körülmények között élő családba született Tabasco államban. A 70-es években az őslakosok ügyeivel foglalkozó intézetben dolgozott. Ez idő alatt olyan kunyhóban lakott, mint az őslakos családok. Hat évet töltött a chontal maja közösségben – nyilatkozta róla életrajzírója. Ez az időszak állítólag olyan hatással volt rá, amely politikai pályáját is örökre megpecsételte. Kezdetben a most leköszönő elnök, Enrique Pena Nieto pártjának, a PRI-nek volt a tagja, de a 80-as években hátat fordított a jobbközép erőnek. Az ezredfordulón Mexikóváros polgármesterévé választották, és pragmatikus politikusként vált ismertté – emlékeztetett az Al Dzsazíra. Obrador azonban nem elégedett meg a város első emberének tisztségével, és elérkezettnek látta az időt, hogy induljon az elnöki székért. Két próbálkozás után azonban most járt csak sikerrel.
Az álma valóra vált, ám ez lemondásokkal jár, így aligha lesz annyi ideje az írásra, mint korábban. AMLO ugyanis számos – egész pontosan 14 – könyv szerzője. Sokat írt a korrupcióról, de az utóbbi időben nem kímélte Donald Trump amerikai elnököt sem, amiért az szerinte „gyűlöletkampányt” folytat a latino bevándorlókkal szemben.
Akad azért hasonlóság a két politikus között, hiszen Trump is nehezen teljesíthető kampányígéretekkel állította maga mögé híveit. AMLO például jelöltként azt mondta, hogy a fényűző elnöki palota kertjét közparkká varázsolná, eladná a több mint 200 millió dolláros elnöki gépet, egy 787 Dreamlinert, és ötven százalékkal csökkentené a fizetését. Hogy Obrador mennyire szavatartó ember, hamarosan kiderül.