Horváth László vajdasági születésű kulturális menedzser, a Fonó igazgatója, a fesztivál alapítója kérdésünkre elmondta: az Osztrák-Magyar Monarchiában Kishegyes még tisztán magyar lakosságú, csaknem tízezres lélekszámú város volt, önálló kulturális élettel, intézményekkel. A két világháború, a kommunizmus és a délszláv háború azonban szinte teljesen tönkretette: elszegényedett, elveszítette városias jellegét, a szerb népesség aránya pedig folyamatosan növekedett. Az 1990-es évek közepétől Kishegyeshez kötődő magyar értelmiségiek kezdtek gondolkodni, hogy mit lehetne tenni az „alvó magyar település”, a kultúra és a turizmus felélesztéséért.
Így jött létre az ezredfordulón, egy szeméttelep helyén, egy löszfal tövében a Dombos Fest, és 18 év alatt a program rengeteget fejlődött. Csaknem 150 ezer látogató fordult meg az eddigi rendezvényeken, miközben pályázati úton a helyi infrastruktúra fejlesztésére is sikerült forrásokat szerezni. A fesztivált az alapítás óta egy nonprofit alapon működő helyi egyesület szervezi. Egy néhány éve kitalált szlogen szerint a Dombos Fest „a Vajdaság szebbik arca”, ami Horváth László szerint arra utal, hogy „a magyarság számára a Délvidék lehet fejlődőképes, élhető hely, ha nem törődünk bele a kilátástalanságba.”
Lajkó Félix hegedűművész kishegyesi származású, így szinte magától értetődő, hogy ő lett a fesztivál egyik arca, házigazdája. „Az elmúlt években mindig arra törekedtem, hogy először a Domboson mutassam be az új zenéimet, amelyekkel aztán hónapokig járom a világot, amelyek később a Müpában vagy a Zeneakadémián is megszólalnak” – meséli a Népszava kérdésére Lajkó Félix. „Így volt ez a szilvásváradi lipicai ménessel közös lovasszínházi koncertnél éppúgy, mint a Mező című citerás lemezemnél, vagy a Lajkó Félix Folk című produkciónál, amiben nagyszerű énekesnőkkel: Palya Beával, Tintér Gabriellával és Csizmadia Annával muzsikáltunk együtt.” Kishegyesen debütált a Lajkó Félix & Óperentzia című produkció is, amely elektronikus zenei környezetbe helyezte a citerát. Félix most megint újdonsággal szolgál: a Besh o droM és a Canarro zenekarból ismert virtuóz gitárossal, a szintó-cigány hangzások mesterével, Sidoo Attilával alapított duójuk lép fel a Dombos Festen, a nyitókoncerten.