Zöldzóna;Csernobil;farkasok;

Illusztráció

- Távolodnak a farkasok Csernobil környékéről

A lezárt csernobili zónában annyira elszaporodtak a farkasok, hogy már el is hagyják a területet. Van olyan állat, amelyik már több száz kilométerre távolodott el. A kutatók attól tartanak, hogy a sugárfertőzött és az egészséges farkasok keveredése genetikai problémákat okozhat az utódoknál.

A csernobili katasztrófa után egy 30 kilométeres sugarú körben zárt zónát hoztak létre, ahol, bár a turizmus már évekkel ezelőtt beindult, hivatalosan senki nem kaphat lakhatási engedélyt, csak néhány hajléktalan tartózkodik illegálisan - írta az Index.

Az embermentes övezetben háborítatlanul burjánzik a természet; az atomkatasztrófa miatt az európai nagyvadak páratlan rezervátuma jött létre. Különösen nagy a szürke farkasok populációja, de, ahogy a szakemberek számítottak rá: az egyedek előbb-utóbb kinövik a csernobili erdőségeket. 

A zóna Fehéroroszországhoz tartozó oldalán a 14 farkasra szerelt nyomkövető egyike azt jelezte, hogy a fiatal hím már 300 kilométerre jár a terület határaitól. Várhatóan ez történik majd a többi fajjal is, de nem kizárt, hogy az esetleges mutációk továbbörökítődhetnek.

A törvényi szigorítás óta eltelt két évben nem kérte több idős ember, hogy bíróság kötelezze a gyerekeit a támogatására, de a fiatalok gyakrabban rohannak ügyvédhez tanácsért, ha összevesznek a mamával vagy a papával.