Németország;Merkel;migráció;kormányzás;

Bundestag - AFP fotó

- A kormányzás a tét

A német kormánykoalíció kereteit feszegeti, hogy a bajor Keresztényszociális Unió (CSU) mindenképpen szigorítani akarja a határrendészeti eljárásrendet, miközben ehhez nem sikerült megszerezni a többi érintett ország egyetértését a vasárnapi „minicsúcson”.

A Bajorországon kívüli összes többi német tartományban tevékenykedő Kereszténydemokrata Uniót (CDU) vezető Angela Merkel kancellár sorsdöntő napok elé néz: csütörtökön és pénteken az EU-országok tartanak csúcsértekezletet Brüsszelben, de az elemzők kevés esélyt adnak a diplomáciai áttörésnek.

„Európai megoldás” híján talán kétoldalú államközi megállapodások is biztosíthatnák a német kormánypártok egyetértését, és a német határőrök megkezdhetnék azon migránsok visszaküldését, akiket már regisztráltak valamely másik EU-országban. Ha viszont semmilyen külső egyetértést nem sikerül szerezni ehhez, és Horst Seehofer belügyminiszter, a bajor CSU politikusa mégis elrendeli a visszaküldéseket, akkor az a koalíció szakadásához vezethet.

A nagykoalíciónak az - uniópártokként emlegetett - CDU-CSU jobbközép blokk melletti kisebbik alkotóeleme, a Német Szociáldemokrata Párt (SPD) berkeiben – egyelőre kilétüket felfedni nem kívánó források szerint - már az előrehozott választások eshetőségét mérlegelik. A párt vezetőségének egyik tagja, Ralf Stegner úgy nyilatkozott, hogy a szociáldemokraták elutasítják a visszaküldési gyakorlat egyoldalú alapon történő bevezetését a német határon.

Merkel tegnap a CDU elnökségi ülését tájékoztatta a helyzetről, ma pedig az SPD vezetőivel találkozik.

Markus Söder bajor miniszterelnök tegnap Augsburgban azt mondta újságíróknak, hogy a végleges helyzetértékeléssel meg kell várni az EU-csúcs pénteki végét.

Günther Oettinger, az Európai Bizottság német tagja, aki a CDU-hoz tartozik, a Reutlinger General-Anzeiger című regionális német lapnak nyilatkozva úgy vélekedett, hogy több időt kellene adni Merkelnek a kérdés megnyugtató rendezése érdekében.

Annegret Kramp-Karrenbauer, a CDU főtitkára a tegnapi pártelnökségi ülés után úgy fogalmazott, hogy „e hét végéig, sőt azon túl is” dolgozni kívánnak a megoldáson. A CDU és a CSU viszonyának érzékelhető romlása már olyan mértéket öltött, hogy a főtitkárasszony azt a híresztelést vot kénytelen cáfolni, miszerint a CDU meg kívánná vetni a lábát Bajorországban is, elcsábítva a kereszténydemokrata érzelmű szavazók nagy részét a CDU-tól hagyományosan valamivel jobbra álló CSU-tól.

Célzott szankciókat fogadott el az Európai Unió hétfőn a mianmari hadsereg, határőrség és rendőrség több olyan magas rangú vezetője ellen, akik felelősek a rohingja kisebbség elleni súlyos emberijog-sértésekért - írja az MTI.