Nagy-Britannia;Lengyelország;NATO;fegyverkezés;

Boris Johnson és Jacek Czaputowicz egy varsói erkélyen. Fotó: JANEK SKARZYNSKI / AFP

- NATO: keleti fegyverkezést sürget Varsó és London

Növelni kell a NATO védelmi és elrettentő képességét a szövetség keleti szárnyán - ebben egyeztek meg Lengyelország és az Egyesült Királyság védelmi, illetve külügyminiszterei a Varsóban megtartott csütörtöki egyeztetéseken - írja az MTI.

A megbeszélésen részt vett a lengyel Mariusz Blaszczak és Jacek Czaputowicz, valamint a brit Gavin Williamson és Boris Johnson védelmi, illetve külügyminiszter.

Czaputowicz a tárgyalásokat követő közös sajtóértekezleten beszámolt arról, hogy a júliusi NATO-csúcstalálkozóval kapcsolatosan vitattak meg egyes kérdéseket. Fontosnak találták az észak-atlanti együttműködést a szövetség keleti szárnyán. Megegyeztek abban, hogy Európa e térségében növelni kell a védelmi és elrettentő képességeket.

Kiállnak a NATO keleti irányú, új tagok felvételével való bővítése mellett is - mondta Czaputowicz, említve ebben az összefüggésben a nyugat-balkáni országokat.

Brit részről Boris Johnson arról számolt be, hogy a megbeszélésen a közeledő NATO-csúcs, a Nyugat-Balkán és az iráni helyzet - melyben osztja a két ország az Egyesült Államok aggodalmait - mellett napirendre került Észak-Korea, valamint a vegyi fegyverek használatára vonatkozó nemzetközi tilalom betartása is. Minden említett témában London és Varsó "azonos hangon beszél" - húzta alá a brit diplomáciai vezető.

A védelmi miniszterek a találkozó során értékelték többek között a brit katonák lengyelországi szerepvállalását. A 2016-os varsói NATO-csúcstalálkozó értelmében ugyanis Lengyelországba tavaly egy amerikai parancsnokságú nemzetközi, britekből is álló zászlóaljat telepítettek.

A korrupciós ügyek kivizsgálását nehezítő törvénymódosítást szavazott meg a román kormánypárt. Válaszul országszerte ezrek vonultak utcára a nagyvárosokban - több tüntetőt, köztük egy német újságírót is őrizetbe vettek a hatóságok. A jobboldali ellenzék alkotmányossági óvást emelt a módosítás ellen, és bizalmatlansági indítványt is benyújtott: úgy vélik, a korrupcióellenes ügyészség lefegyverzésével a kormánykoalíció csak saját politikusainak felelősségre vonását akarja akadályozni.