korrupció;Románia;tüntetés;

Letartóztatott tüntető a szerda esti bukaresti tüntetésen. Fotó: Adrian Catu / AFP

- Könnyített a korrupción a kormány, tüntetőket vettek őrizetbe (videó)

A korrupciós ügyek kivizsgálását nehezítő törvénymódosítást szavazott meg a román kormánypárt. Válaszul országszerte ezrek vonultak utcára a nagyvárosokban - több tüntetőt, köztük egy német újságírót is őrizetbe vettek a hatóságok. A jobboldali ellenzék alkotmányossági óvást emelt a módosítás ellen, és bizalmatlansági indítványt is benyújtott: úgy vélik, a korrupcióellenes ügyészség lefegyverzésével a kormánykoalíció csak saját politikusainak felelősségre vonását akarja akadályozni.

Szerdán Bukarestben mintegy 4000-en tiltakoztak a kormánypalota előtti téren a Szociáldemokrata Párt (PSD)-Liberálisok és Demokraták Szövetsége (ALDE) koalíció ellen. Nagyszebenben szintén legalább 4000-en gyűltek össze, Kolozsváron 2000-en, és más nagyvárosokban is ezrek követelték Liviu Dragnea alsóházi és Călin Popescu-Tăriceanu felsőházi elnök lemondását a maszol.ro összefoglalása szerint. A legtöbb helyen kormány- és koalícióellenes jelszavakat skandálnak.

Nyolc személyt állítottak elő a hatóságok a bukaresti tüntetés idején - köztük egy német újságírót is, aki a Dragnea szociáldemokrata pártelnök korrupciós ügyeiről írt riportjával vált ismertté Romániában. A politikust választási csalásért ítélték el, így jelenleg közhivatalt nem viselhet - írja az Euronews. A letartóztatások az irodája előtt történtek.

A demonstrációk apropója a büntetőeljárási törvénykönyv (BETK) hétfőn elfogadott módosítása volt. Az eljárási szabályokat úgy változtatta meg kormányzó szociáldemokrata-liberális koalíció, hogy az megnehezíti a korrupciós ügyekben érintett politikusok elleni nyomozást és vádemelést. A szociáldemokraták hosszú ideje igyekeznek szűkíteni a több ezer politikust vád alá helyező korrupcióellenes ügyészség mozgásterét. A koalíció az alkotmánysértő cikkelyek kijavítására, az ártatlanság vélelmének érvényesítésére és az ügyészségi visszaélések megfékezésének szükségességére hivatkozva fogadta el a mostani módosítást.

A román ellenzék 152 törvényhozója szerdán bizalmatlansági indítványt nyújtott be a Dăncilă-kornány ellen - ennek megszavazásához azonban kevesen vannak, így nincs rá reális esély. Szintén a jobboldali, Klaus Iohannis államfőhöz közel álló Nemzeti Liberális Párt (PNL) és a Mentsétek meg Romániát Szövetség (USR) emelt alkotmányossági óvást csütörtökön a büntetőeljárási törvénykönyv módosítása ellen - írja az MTI. Szerintük a több száz módosított cikkely között egy sincs, amely ne a bűnözőket, hanem azok áldozatait védené, és a kormánytöbbséget csak az érdekelte, hogy akadályokat gördítsen saját korrupt politikusainak felelősségre vonása elé. Óvásukban azt állítják, hogy a BETK-módosítás több mint ötven cikkelye zavaros és legalább 25 ellentmond más jogszabályoknak.