profit;közmű;nonprofit;

NYERESÉG A nemzetivé tett áramszolgáltató nyeresége meghaladta az
5 milliárdot FOTÓ: MTI/UJVÁRI SÁNDOR

- Ezt így hogy? - Profit a nonprofit közműnél

Tavaly pozitívba fordult a leányvállalatai kiemelkedő nyereségét is felvevő állami közmű, az NKM eredménye. De Mészáros Lőrinc és a többi oligarcha se járt rosszul.

Tavaly csoportszinten hárommilliárd forint, egymagában pedig pont feleekkora nyereséget ért el a NKM Nemzeti Közművek (Nkm) – derül ki az közműcsoport frissen leadott mérlegéből. Az állami tulajdonosok – 50-50 százalékban a Magyar Fejlesztési Bank és a Magyar Villamos Művek – nem vontak ki osztalékot. Tavalyelőtt még 1,2 milliárdos veszteséget mutatott az évvégi elszámolás.

Habár tehát a működés nyereségbe fordult, a nemzeti közműcsoport 2015-ös megalapításakor még nonprofit működést ígértek. Mindazonáltal az ellentét áthidalására a cég kiegészítő melléklete is kísérletet tesz. Eszerint „az állami közműszolgáltatás átfogó közösségi szempontok alapján piaci tevékenységet végez, a nonprofit elvet is képviselve”, illetve a nyereség „nem elsődleges szempont”: azt ugyanis a fogyasztók érdekeit szem előtt tartva a szolgáltatás bővítésére és fejlesztésére fordítják.

Fánk helyett bukta
A számos állami rendezvényt biztosító Valton-Sec bevételei tavaly 2,6 milliárdról 6,4 milliárdra, nyeresége pedig 447 millióról 1,45 milliárdra ugrott. A tulajdonosok 300 milliós osztalékot vontak ki – hívta fel a figyelmet a hvg.hu. Besülni látszik viszont Andy Vajna média- és kaszinópápa felesége, Vajna Tímea fánküzlete. A Mr. Funk Vendéglátó Kft. a 2016-os 70 milliós bukta után a tavalyi évet 168 milliós veszteséggel zárta; igaz, a bevétel 22 millióról 184 millióra ugrott. Nem így Rogán Antal miniszterelnöki kabinetfőnök felesége, Rogán Cecília és Sarka Kata celeb közös társasága, a Nakama & Partners: a reklámcég nyeresége 7,7 millióról 221 millióra hízott – hívja fel a figyelmet a hvg.hu és a zoom.hu. Ebből a két üzletasszony 82 millió forint osztalékot fel is vett. Tavaly ismét kiugró, közel félmilliárdos nyereséget ért el a Rogán Antal feltalálótársai működtette, a Fidesz-féle törvénymódosításokkal helyzetbe hozott Hunguard Kft: a minősítőcég régi-új tulajdonosai, Csík Balázs és Lengyel Csaba négyszázmilliót haza is vittek.

Az Nkm tavaly kétségkívül jelentősen kibővült. Miközben átvették a teljes lakosság gázellátását, a francia EDF-től megvásárolták a dél-magyarországi, az áramhálózatot és lakossági ellátási tevékenységet is magába foglaló szolgáltatócéget, egy idén év elején záruló ügylettel pedig a fővárosi mellé megvették a francia Engie-től az észak-dunántúli és a dél-magyarországi gázhálózatot is.

Magára az Nkm-re ugyanakkor leányvállalataival szemben már kevéssé volt elmondható a tulajdonosi önmérséklet. A fővárosi gázszolgáltatást és -hálózatot képviselő NKM Földgázszolgáltató (az egykori Főgáz) tavaly kiugró, 7,4 milliárdos nyereséget ért el. Ezt az Nkm mint egyedüli tulajdonos teljes egészében kivonta a cégből. Ugyanez történt a dél-magyarországi NKM Áramszolgáltató (az egykori Démász) tavalyi 5,4 milliárdos nyereségével is. Igaz, az észak-dunántúli, illetve dél-magyarországi gázhálózat, az NKM Észak-Dél Földgázhálózati Zrt. (az egykori Égáz-Dégáz Földgázelosztó) félmilliárdos eredményét az Nkm bennhagyta a társaságban.

Habár tehát az – önálló tevékenységet nem végző - anyacég most milliárdokat gyűjtött magához, szakértők szerint a csoport a nemzetközi energiaárak megugrása esetén ismét veszteségbe csúszhat. Mivel ugyanis a rezsi szinten tartása megingathatalannak tűnő politikai szándék, az esetleg magasra szökő beszerzési árakat az állami ellátók saját forrásból lesznek kénytelenek ellensúlyozni. Igaz, ennek terhei első körben a gáz- és áramnagykereskedelmet végző MVM-re hárulnának. A két cég ugyan egymás között megoszthatná a terheket, több jel szerint a két társaság közötti együttműködés akadozó, mivel mind az Nkm, mind az MVM a nemzeti közműközpont szerepére pályázik. Habár korábbi információink szerint az MVM tavalyi nyeresége kissé mérséklődött, az állami energiacsoport beszámolója tegnap lapzártánkig nem volt elérhető az elektronikus mérlegtárban.

Az állam előretörése után a hazai közműrendszerben két nagyobb külföldi – egyaránt német - csoport maradt még talpon: a német E.ON, illetve az Elmű-ÉMÁSZ-t működtető RWE-EnBW. A Dunán-, illetve Tiszántúli áramszolgáltatást végző, valamint két dunántúli gázhálózatot birtokló E.ON Hungária tavaly 10,6 milliárdos nyereséget ért el, amiből a külföldi tulajdonos 9,4 milliárd forint osztalékot vont ki. Az Elmű és az ÉMÁSZ tőzsdei jelenléte nyomán már korábban közölte: a fővárosi áramszolgáltató tavalyi 17,6 milliárdos nyereségéből 9,7 milliárdot, míg az észak-magyarországi ellátó 4,8 milliárdos nyereségéből 4,6 milliárdot vesznek fel a tulajdonosok.

A kelet-magyarországi gázhálózatot birtokló Tigáz, mire azt a magyar hátterűnek mondott MET-csoport svájci cége az olasz ENI-től megveszi, a korábbi évtizedek tízmilliárdos veszteségei után tavaly már pozitív eredményt mutat fel. A közgyűlés a másfélmilliárdos nyereség kiosztására vonatkozó javaslatot elvetette, így a pénz a cégben marad.

Újabb milliárdok a közösből Mészáros Lőrinc zsebébe
Tavaly kilencmilliárdról közel húszmilliárd forintra emelte árbevételét a kormányfő strómanjaként emlegetett Mészáros Lőrinc felcsúti ex-polgármester és felesége tulajdonában lévő, főként állami megrendelésekből élő Mészáros és Mészáros Kft. - idéz a tegnapi határidőre leadott mérlegből a napi.hu. A társaság adózott eredménye 1,7 milliárdról 3,7 milliárdra ugrott, amit a tulajdonosok teljes egészében fel is vettek. A vállalkozó leginkább vasútépítési munkálatokat végző társasága, az R-Kord bevételét 17 milliárdról 36 milliárdra, nyereségét pedig 3,6 milliárdról 7,5 milliárdra növelte. Osztalékkifizetésre ugyanakkor itt nem került sor. A 24.hu beszámolója szerint az egykori gázszerelő által 2015 elején alapított, úgyszintén állami megrendeléseiről ismert Vivenvíz árbevétele tavaly 650 millióra, nyeresége pedig 265 millióra nőtt, ami egyaránt a 2016-os teljesítmény többszöröse.
Az online portál végignyálazta a kormányfő vejéhez, Tiborcz Istvánhoz köthető, 17 társaságból álló hálózat tavalyi papírjait is. Eszerint a tavalyelőtti érték hatszorosára rúgó, 4,1 milliárdos nyereséggel zárt a luxusingatlanok forgalmazásával foglalkozó BDPST Zrt. A cég többek között az üresen álló egykori Postabank-székházzal, a turai kastéllyal és a Városligeti fasor egy villájával üzletel. Bár a Tiborcz-család csabdi főhadiszállásán bejegyzett ES Hungary tavaly 7,7 milliós veszteségbe csúszott, a tartalékok terhére 24,2 milliót vontak ki a társaságból. A kormányfő kötélbarátja, Garancsi István tulajdonában lévő Market Építőipari Zrt. tavaly árbevételét ötödével 107 milliárdra emelte. A 6,3 milliárdos nyereség után 5,35 milliárd osztalék kerül a részvényesekhez.



A társadalom harmadának az alapvető szükségletek fedezésére sincsen pénze, fele nem képes tartalékot képezni – derült ki egy friss elemzésből.