Egy gyermektelen, egyedülálló alkalmazott számára, a havi 500 eurós (160 ezer forintnyi) fizetéséből Magyarországon marad a legkevesebb, a közterhek levonása után, ha a tág értelemben vett régió államait (beleértve Németországot, Ausztriát, a balti országokat és a Balkánt is) figyelembe vesszük - mondta H. Nagy Dániel adóigazgató, a Mazars adótanácsadó cég csütörtöki háttérbeszélgetésén. A társaság hatodszor megjelent, a Közép- és Kelet-Európa országainak aktuális adózási helyzetét bemutató éves adóbrossúrájából kiderül, hogy nálunk páratlanul nagy mértékű közteher rakódik a jövedelemre. Bár Magyarországon folytatódik a jövedelmeket és az élőmunkát terhelő adók és járulékok csökkentése, a munkáltatók teljes bérköltsége azonban még mindig megközelíti a nettó bérek 160 százalékát.
A szociális hozzájárulási adó (szocho) mértékét idén mérsékelték 19,5 százalékra, s azt lehet mondani, hogy a kormány még gáláns is volt, ugyanis a tavaly tavasszal elfogadott 2018. évi költségvetés még 20 százalékot tartalmazott. Varga Mihály pénzügyminiszter azt ígérte, hogy jövőre újabb 2 százalékponttal mérséklődik a szocho adókulcsa. Azonban még ez is kevés lesz ahhoz - mondta H. Nagy Dániel -, hogy a felmért 22 ország között ne mi legyünk a sereghajtók az állampolgárokat terhelő adókat illetően. Igaz, a kiadványban nem szereplő Belgium vagy Franciaország adóéke (a nettó kereset és a teljes bérköltség aránya) magasabb, 50 százalék körüli, szemben a mienk 40 százalékával. A sorrend évről évre változik, összességében Magyarország évek óta kibérelte a harmadik-negyedik helyet.
Az egyes országok adózási rendszere abban különbözik alapvetően egymástól, hogy a jövedelem típusú vagy a forgalmi típusú adózásra helyezik a fő súlyt. Ahol csökkennek jövedelem típusú adók, ott magasak a forgalmiak. Nálunk a társasági adó (tao) 9 százalékos, amely a legalacsonyabb Európában, viszont az általános fogyasztási adó (áfa) a maga 27 százalékával legmagasabb. Németországban a tao 33 százalékos és 19 százalékos áfát kell fizetni. Szélsőséges eset Görögországé, ahol a tao 29, az szja 20 és 40, az áfa pedig 24 százalékos.
A negyedik Orbán-kormány aligha csökkent a 27 százalékos áfa mértéken - vélik a szakértők, és annak is kicsi az esélye, hogy újabb kedvezményes adókulcsokat kezdeményez a kormány, már csak azért is, mert ennek kedvező eredményeiből keveset érzékeltek a fogyasztók. Azt sem tartják reálisnak a Mazars szakértői, hogy a jövőben Magyarországon egyszámjegyűvé válna az szja. Az is csekély vigasz, hogy a forgalmi típusú adózást előtérbe helyező országok feltehetően előbb-utóbb adót emelnek.
Magyarországon az elmúlt években drasztikus adóváltozások nem voltak - emelte ki H. Nagy Dániel. A forgalmi adó behajtása ugyanakkor egyre tökéletesebbé válik, az online pénztárgép és a közúti árufuvarozás szigorú ellenőrzése (EKÁER) is ezt a célt szolgálja, és küszöbön áll az online számlázási rendszer bevezetése is.
A szakember elismerte: a NAV működése ügyfélbarátabbá vált, akár magánszemélyek szja-bevallásának elkészítését, akár a társaságok pénzügyi beszámolóinak határidejét vesszük figyelembe. Ugyanis, ha egy cég elmulasztotta a tegnapi, május 31-i bevallási határidőt, az elsőre nem számíthat bírságra, csak figyelmeztetésre. Viszont ezzel az adóalanyok is tisztában vannak, ezért lazulhat az adózási fegyelem - figyelmeztetett az adószakértő.