- Most lett az MSZP budapesti elnöke. A júniusi kongresszuson országos pozícióért is indul?
- Budapestnek kulcsszerepe van az országos politikában: itt kínálkozik a legnagyobb esély, hogy az önkormányzati választáson áttörést érjünk el. Ebből az adódik, hogy nem tervezek mást.
- A „budapesti győzelemsorozatot” szinte mindenki biztosra veszi, miközben az országgyűlési választáson a Fidesz is növelte szavazatai számát, és polgármestereinek zöme még népszerűbb is a parlamenti képviselőjelöltjeinél.
- Az, hogy a 18 fővárosi választókerületből 12-t nyert az ellenzék, azt mutatja, itt sokkal többen támogatják az MSZP, a Párbeszéd, a DK és az LMP politikáját. A Fidesz 38 százalékos eredménye azonban intő jel. A budapesti csata nem dőlt el. Az esély jobb, mint máshol az országban, de ezzel a lehetőséggel még Budapesten is csak közösen tud élni az egész ellenzék.
- Az „egész” az együttműködés szinonimája?
- A számok világosak: az MSZP egyedül nem tudja megoldani, hogy Budapestnek ellenzéki főpolgármestere legyen. A 2014-es összefogás pártjai együtt komoly erőt képviselnek, de a sikerhez még ezt a szövetséget is bővíteni kell.
- Körön kívül egyetlen párt van, az LMP.
- Sok kerületben valóban az LMP lehet a mérleg nyelve, de a Momentum szerepét sem értékelném le.
- Csakhogy az LMP egyre elkötelezettebb függetlenségi doktrínája mellett.
Fotó: Molnár Ádám
- Azért vagyunk külön pártban, mert vannak dolgok, amiket másképp látunk. Senki nem akarja megvalósítani azt az utópiát, ami szerint a baloldal egy pártba sűrűsödik össze. Úgyhogy bízom benne, az LMP is érteni fogja: nem érzelmi, eszmei együttműködést keresünk, hanem partnerséget a NER legyőzéséhez. Nem fordulhat elő, hogy a kerületekben négy-öt jelölt hadakozik a Fidesszel. Ha mégis ilyesmi történne, akkor előre borítékolható lenne a Fidesz győzelme Budapesten. Márpedig a 2019-es önkormányzati választás sikere a legfontosabb lépcsőfok a 2022-es kormányváltáshoz.
- Életszerű ötlet az előválasztás?
- Ha valami a tárgyalóasztalnál nem rendezhető, akkor jó megoldás az előválasztás. Persze egyértelmű esetekben erre semmi szükség, hiszen ki kérdőjelezhetné meg, hogy a XIII. kerületben Tóth József, Kispesten Gajda Péter, Zuglóban pedig Karácsony Gergely a legalkalmasabb jelölt. A főpolgármester posztjára viszont kifejezetten jó ötletnek tartom az előválasztást.
- Minden ellenzéki pártról beszélt, a Jobbikot kivéve.
- Elképzelhetetlennek tartom, hogy országos megállapodást kössünk a Jobbikkal. Maradjunk annyiban, hogy ha egy helyi pártszervezet maga kívánja meghatározni, kivel működik együtt a speciális helyi viszonyok mellett a Fidesz legyőzése érdekében, akkor az az ő felelőssége.
- Helytálló az a kiszivárgott információ, ami szerint ön lesz az önkormányzati választás kampányfőnöke?
- Kampányfőnök biztosan nem leszek.
- És az önkormányzati választás politikai stratégája?
- Ha az országos elnökség megbíz az időközi választások koordinálásával, vagy az önkormányzati választási felkészüléssel, természetesen szívesen vállalok ilyen feladatot. Budapesten az V. és a VIII. kerületben már összehoztunk egy átfogó ellenzéki megállapodást, és a XV. kerületben is közel járunk hozzá.
- Vannak, akik nem örülnek kinevezésének. Egyesek arról találgatnak: kit árul el legközelebb?
- Én soha senkit nem árultam el.
- Akkor miért mondják ezt bizonyos párttársai?
- Ilyet még a 444 sem kérdezett... Kíváncsi vagyok, ki állít ilyet.
- És válaszol?
- Természetesen. Nagyon világosan szeretnék fogalmazni: ha én bármilyen módon áruló lennék, úgy az engem támogató budapesti szervezetek és a küldöttek engem támogató 95 százaléka is az lenne. Minden megválasztott vezetőhöz lojális voltam, tartottam magam a kongresszusi döntésekhez. Például a 2016-os tisztújításon hozott, teljes körű összefogást támogató döntéshez, amely arról szólt, hogy az MSZP minden demokratikus párttal együttműködik, beleértve a DK-t is.
- A DK-t várta is az akkor Botka László vezette MSZP, csak Gyurcsány Ferencből nem kért.
Maradjunk annyiban, hogy a DK Gyurcsány Ferenc nélkül nem értelmezhető.
- Vissza a kampány-felkészüléshez: az MSZP a favakban és a kisvárosokban fogyott el. Nem hiba budapesti mintára, budapesti emberrel kampányt csinálni?
- Nem szabad összekeverni két dolgot. A szervezetépítés, az MSZP újjászervezése a kistelepüléseken önálló feladat. Erre külön ember kell. Az időközi választások koordinálása és a megyei jogú városok politikai felkészítése más természetű munka. Budapesten és a megyei jogú városokban van a legnagyobb lehetőség a Fidesz legyőzésére. Ha ezekben a városokban 2019 őszén sikert ér el a baloldal, úgy sokkal könnyebb lesz a kisebb teleüléseken is újjászervezni az MSZP-t.
- Jelen állás szerint júniusban öt jelölt küzd meg az elnöki posztért. Van kedvence?
- Fő szempontjaim vannak: olyan elnökre van szüksége, aki nyitott, kompromisszumkész a lehetséges szövetségesekkel, azonban képes az MSZP önálló identitását is megteremteni, és szervezetileg megerősíteni a pártot és természetesen tartalmilag is új irányokat kijelölni.
- Utóbbin mi ért?
- Az új elnök és az elnökség térjen vissza a Horn Gyula képviselte értékekhez! Az MSZP legyen európai, egészséges nemzettudattal rendelkező, azaz patrióta, a „kisemberek” hiteles képviseletére kész politikai közösség! Az emberek nem a baloldaliságtól fordultak el, hanem a baloldali értékek helytelen képviseletétől. A Fidesz a neohorthysta utat választotta, erre az MSZP helyes válasza a neohornista út.