A közleményben a döntést azzal indokolták, hogy az utóbbi években a felsorolt - főként elektromos - közlekedési eszközök elterjedése miatt rengetegen panaszkodtak a Belvárosban, aminek az a legfőbb oka, hogy rutintalan emberek járnak velük. Ezek az eszközök a járdán, viszonylag nagy sebességgel közlekednek, az elektromos motor zajtalanságából adódóan kevésbé észrevehetők, ezért fokozottan balesetveszélyesek. A riksák és sörbike-ok méretükből eredően eleve alkalmatlanok arra, hogy a gyalogosok között közlekedjenek - tették hozzá.
A rendeletmódosítás következtében a gyalogosforgalom céljára szolgáló területeken, parkokban csak tolva vagy kézben szállítva lehet velük átmenni. Aki nem a jogszabályban előírtaknak megfelelően jár el, 150 ezer forintig terjedő közigazgatási bírsággal sújtható. A közterület-felügyelő legfeljebb 50 ezer forint helyszíni bírságot szabhat ki - írták.
A döntés előtt az önkormányzat kiemelt hangsúlyt fektetett az egyeztetésre az érintett vállalkozásokkal, az ott élőkkel és a felügyeleti szervekkel, valamint előzetes hatásvizsgálat is készült ebben a kérdéskörben - olvasható a közleményben.
A szóban forgó segway egy önegyensúlyozó, kétkerekű, elektromos meghajtású közlekedési eszköz. A hoverboard egy önegyensúlyozó elektromos roller, a sörbike - másnéven sörbicikli vagy beerbike - pedig gyakorlatilag egy négykerekű, többszemélyes "kocsmabicikli". Az ezeket az eszközöket bérbe adóknak tájékoztatniuk kell bérlőiket a tilalomról.