A lengyel nemzetvédelmi minisztérium szerint "az Egyesült Államokkal folytatott védelmi együttműködés elmélyítését, ezen belül az amerikai erők lengyelországi jelenlétének növelését célzó lépések" egyikéről van szó. Lengyelországban 2016 első felétől egy NATO-zászlóalj és egy amerikai páncélos dandár úgynevezett "állandó rotációs" jelleggel állomásozik az Atlanti Elszántság szövetséges művelet keretében, a legénység a felszereléssel együtt félévente váltja egymást.
Tomasz Szatkowski lengyel nemzetvédelmi miniszterhelyettes a múlt héten azt nyilatkozta: tárcája átadott az amerikai félnek egy hadosztály állandó telepítésére vonatkozó javaslatot. Részleteket nem árult el, jelezte viszont, hogy állandó jelleggel nem a hadosztály egésze, hanem egyes elemei, például a parancsnokság állomásozhat Lengyelországban. A többi egység viszont az eddigi gyakorlatnak megfelelően rotációs jelleggel lenne jelen.
Végleges döntést viszont az amerikai félnek kell hoznia, "természetesen Lengyelország szuverén módon hozott hozzájárulásával" - jegyezte meg Szatkowski.
Dimitrij Peszkov, a Kreml szóvivője a hírre reagálva közölte: "amikor azt észleljük, hogy a NATO katonai struktúrája a határaink felé terjeszkedik (...), az természetesen semmiképp sem járul hozzá a kontinens biztonságának és stabilitásának erősödéséhez". Hozzátette, az orosz oldal minden ilyen esetben - így most is - ellenlépéseket tesz, az "egyensúly" fenntartása érdekében. Mint mondta, bázist létrehozni minden országnak szuverén joga, de felhívta a figyelmet arra, hogy az ilyen döntések negatívan befolyásolják a kontinens "biztonsági légkörét".
A szövetséges erők állandó jelenlétének szükségességéről beszélt hétfőn Marek Kuchcinski, a lengyel szejm elnöke is, utalva arra, hogy az amerikai szenátus védelmi bizottsága május 24-én arra szólította fel a Pentagont, hogy vizsgálja meg annak lehetőségét, lehet-e a 2019-es költségvetésben eszközöket keríteni amerikai szárazföldi erők állandó lengyelországi állomásoztatására.
Kuchcinski a NATO Parlamenti Közgyűlés tavaszi varsói ülésszakán nyilatkozott így. A szejm elnöke, valamint több más felszólaló, köztük Andrzej Duda elnök is a szövetség keleti szárnyát Oroszország felől érő fenyegetésekkel indokolta a NATO lengyelországi jelenlétének megerősítésének szükségességét.