Oroszország;Lengyelország;NATO;Egyesült Államok;

Jens Stoltenberg NATO-főtitkár (balra) és Andrzej Duda lengyel államfő találkozása Varsóban, 2018. május 28-án. Fotó: JANEK SKAR

- Lengyelország millió dollárt fizetne egy NATO-hadosztáylért

Varsó 1,5-2 milliárd dollárral járulna hozzá egy amerikai hadosztály lengyelországi telepítéséhez, az eszközöket az amerikai katonák által használandó szociális, közúti és katonai infrastruktúra kiépítésére szánnák - számol be az MTI. Moszkva kész reagálni a NATO katonai infrastruktúrájának Oroszország határai felé történő kiterjesztésére - jelentette ki Dmitrij Peszkov, a Kreml szóvivője újságíróknak. Eközben Jens Stoltenberg, a NATO főtitkára orosz agresszióról és lehetséges ellenlépésekről beszélt Varsóban.

A lengyel nemzetvédelmi minisztérium szerint "az Egyesült Államokkal folytatott védelmi együttműködés elmélyítését, ezen belül az amerikai erők lengyelországi jelenlétének növelését célzó lépések" egyikéről van szó. Lengyelországban 2016 első felétől egy NATO-zászlóalj és egy amerikai páncélos dandár úgynevezett "állandó rotációs" jelleggel állomásozik az Atlanti Elszántság szövetséges művelet keretében, a legénység a felszereléssel együtt félévente váltja egymást.

Tomasz Szatkowski lengyel nemzetvédelmi miniszterhelyettes a múlt héten azt nyilatkozta: tárcája átadott az amerikai félnek egy hadosztály állandó telepítésére vonatkozó javaslatot. Részleteket nem árult el, jelezte viszont, hogy állandó jelleggel nem a hadosztály egésze, hanem egyes elemei, például a parancsnokság állomásozhat Lengyelországban. A többi egység viszont az eddigi gyakorlatnak megfelelően rotációs jelleggel lenne jelen.

Végleges döntést viszont az amerikai félnek kell hoznia, "természetesen Lengyelország szuverén módon hozott hozzájárulásával" - jegyezte meg Szatkowski.

Kreml: az ilyen lépések negatívan befolyásolják a kontinens biztonságát
Dimitrij Peszkov, a Kreml szóvivője a hírre reagálva közölte: "amikor azt észleljük, hogy a NATO katonai struktúrája a határaink felé terjeszkedik (...), az természetesen semmiképp sem járul hozzá a kontinens biztonságának és stabilitásának erősödéséhez". Hozzátette, az orosz oldal minden ilyen esetben - így most is - ellenlépéseket tesz, az "egyensúly" fenntartása érdekében. Mint mondta, bázist létrehozni minden országnak szuverén joga, de felhívta a figyelmet arra, hogy az ilyen döntések negatívan befolyásolják a kontinens "biztonsági légkörét".

A szövetséges erők állandó jelenlétének szükségességéről beszélt hétfőn Marek Kuchcinski, a lengyel szejm elnöke is, utalva arra, hogy az amerikai szenátus védelmi bizottsága május 24-én arra szólította fel a Pentagont, hogy vizsgálja meg annak lehetőségét, lehet-e a 2019-es költségvetésben eszközöket keríteni amerikai szárazföldi erők állandó lengyelországi állomásoztatására.

Kuchcinski a NATO Parlamenti Közgyűlés tavaszi varsói ülésszakán nyilatkozott így. A szejm elnöke, valamint több más felszólaló, köztük Andrzej Duda elnök is a szövetség keleti szárnyát Oroszország felől érő fenyegetésekkel indokolta a NATO lengyelországi jelenlétének megerősítésének szükségességét.

Stoltenberg: a NATO-nak elriasztást és párbeszédet is alkalmaznia kell
A NATO-nak "kétcsatornás" módon kell viszonyulnia Oroszországhoz, az elriasztás és védelem mellett politikai párbeszédet is alkalmazva - fogalmazott Jens Stoltenberg NATO-főtitkár hétfőn Varsóban, az észak-atlanti szövetség Parlamenti Közgyűlésének tavaszi ülésszakán.
A plenáris ülésen elmondott beszédében Stoltenberg azon reményének adott hangot, hogy a júliusi brüsszeli NATO-csúcson a tagállamok Oroszországgal szembeni határozott hozzáállást erősítik meg.
"Jobb kapcsolatokra törekszünk Oroszországgal, akkor is, ha nem bízunk ennek közeli megvalósulásában" - tette hozzá Stoltenberg, aki Moszkvát egyebek között a NATO-tagállamok demokratikus folyamataiba való beavatkozással, Ukrajna destabilizálásával, valamint kiber- és vegyi támadások szervezésével vádolta.

A főként kamionosokból álló, egymilliónál több demonstráló a magasra emelkedett üzemanyagárak, és néhány, őket sújtó adó miatt barikádozták el az utakat. Az elnök engedett a követelésiknek, és a felháborító, 270 forintnyi literenkénti gázolajárat 34 forintnak megfelelő összeggel lejjebb vitte.