Kocsis-Cake Olivio, a Párbeszéd pártigazgatója kapta Karácsony Gergely parlamenti mandátumát. Az országgyűlés egyik újonca lapunknak azt mondta: ellenzéki képviselőként biztos abban, hogy a bőrszíne miatt támadni fogják, de ehhez politizálás nélkül is hozzászokott.
- Miért pont ön?
- Kilenc éve politizálok. Voltam már polgármesterjelölt, önkormányzati képviselő, és budapesti elnök is. Négy éve pedig a Párbeszéd pártigazgatója vagyok. Ez egy szokványos politikai karrier út, amelynek a parlament fontos állomása. Szerintem az a normális, ha az ember tanul, fejlődik, újabb kihívásokat tűz ki maga elé és próbál bizonyítani minden területen.
- Az LMP-ben kezdte a politizálást, miért hagyta ott az „anyapártját”?
- Arra próbáltuk rábírni mostani párbeszédes politikustársaimmal az LMP-t, hogy legalább minimális szinten működjenek együtt a többi ellenzéki párttal. 2013-ban ugyanis – amikor kiléptünk és megalapítottuk a Párbeszédet – a legkisebb együttműködéstől is elzárkóztak. Ez utólag kiderült, hogy tévedés és nekünk van igazunk, hiszen a mostani választáson is csak a koordinációnak köszönhetik egyetlen győztes körzetüket, a Belvárost. A választás utáni tömegtüntetések legfontosabb üzenete az ellenzéki pártok felé az volt, hogy együtt kell működni. Aki az egyéni körzetekben nem hajlandó koordinálni ebben a választási rendszerben a Fidesszel szemben, az finoman szólva nem a kormányváltást segíti. Ez volt az indok, amiért Karácsony Gergelyékkel kiléptünk az LMP-ből.
- A napokban zárultak le a fegyelmi eljárások az LMP-ben, és nem jártak jól azok a politikusok, akik visszaléptek más ellenzéki jelölt javára.
- Jól tették azok, akik együttműködtek és növelték a kormányváltás esélyt. További sok sikert kívánok nekik, úgy gondolom azok a magyar választók, akik kormányváltást akarnak ilyen jelöltekre fognak szavazni a jövőben.
- Még nem foglalta el a helyét, de a Fidesz és a kormánysajtó már megüzente: „újabb sorosista politikus ülhet be a magyar parlamentbe”
- Várható volt ez a Fidesz reakció. Aki nem ért egyet a politikájukkal, azt rögtön „ lesorosozzák”. Én egy ösztöndíj programban vettem részt, ahol a Soros-alapítvány oktatási programját kutattuk. Pontosabban azt: mennyi pénzt rakott Soros György az oktatásba annak érdekében, hogy a hátrányos helyzetű gyerekek is bejuthassanak az egyetemekre? Sok olyan jogász, orvos dolgozik ma Magyarországon is, aki Soros-ösztöndíjasként tanult a ’90-es években, mára pedig sikeres emberként él. Már csak ezért is károsnak tartom, hogy a Fidesz kipécézte magának Sorost és gyakorlatilag elüldözte Budapestről az alapítványát. Ezzel sok kárt okoztak az országnak. Egy ellenzéki képviselőt egyébként mindennel támadnak, engem nyilván azzal is fognak, hogy milyen a bőröm színe. Aki politizál, annak ehhez hozzá kell szoknia, de én politizálás nélkül is hozzászoktam, úgyhogy nagy meglepetés nem érhet.
- 2010-ben, még LMP-sként a Népszabadságnak azt mondta: teljes egészében magyarnak vallja magát. Sőt: egy Bissau-Guinea-Magyarország futballmeccsen is a magyaroknak szurkolna. Mégis milyen érzés, hogy korábban a bőrszíne, most pedig már korábbi munkahelye miatt is támadják?
- A Soros-alapítvány magas szakmai nívót képviselt mindig, nem gondoltam volna, hogy ez valaha szitokszó lesz. Az mondjuk igaz, hogy a Fidesznél sosem lehet tudni. Mindig találnak egy aktuális ellenséget, akit gyűlölni kell. Brüsszelt, Sorost, a menekülteket, a hajléktalanokat vagy éppen a romákat. Az aktuális gyűlöltek mindig egy jól meghatározható csoport. És rendre ezekhez a csoportokhoz sorolják be az ellenzéki politikusokat. Ebben kreatívak. De abban már nem, hogy miként segítsenek a rászorulókon, hozzák rendbe az egészségügyet, javítsák az oktatást, gátolják meg a fiatalok kivándorlását.
- Milyen ügyeket fog vinni a Párbeszéd frakciójában?
- Ezt a frakció tagjaival kell először megbeszélnem. Esélyegyenlőség, szociális problémák, külpolitika és Európai Uniós kérdésekben dolgoznék szívesen. Kulcskérdés lesz a következő időszakban, hogy az EU-val milyen a viszonyunk, milyen szerepünk lesz az unióban. A Párbeszédnek ezenkívül vannak progresszív javaslatai, például az online szavazás, ehhez kapcsolódóan lenne az első törvényjavaslatom is. Azzal lehet minél több új szavazót generálni, ha megkönnyítjük az emberek voksolását. Az Angliában vagy Németországban dolgozó magyarok százezrei csak úgy tudnak szavazni, ha sorban állnak követségeken, miután több száz kilométert utaztak. Ez nyilvánvaló diszkrimináció. Sok országban biztonságosan és jól működik az online szavazás, Magyarország is csatlakozhatna hozzájuk.
- 2013-ban azt mondta, hogy a magyarok ki vannak éhezve egy újfajta politizálásra. Öt éve is Orbán Viktor volt a miniszterelnök, aki az elmúlt hónapban kapott újra kétharmadot.
- A 2018-as választás is megerősítette, hogy vágynak az új politizálásra a szavazók. Az ellenzéknek áprilisban nem volt egységes víziója, jövőképe, de így is több szavazatot kapott összességében, mint a Fidesz. A Párbeszédnek az a feladata, hogy a következő időszakban előállítsa ezt a közös víziót. Alkalmasak vagyunk erre, hiszen kapcsolatban vagyunk a régi ellenzéki pártokkal, miközben kötődünk az új pártokhoz is. Az a dolgunk, hogy összehozzuk az egységes ellenzéket.