Zöldzóna;madár;rovar;állat;itatás;

Illusztráció: AFP

- Nyáron minden élőlény szomjazik, segítsünk! (videó)

A belvárosban különösen, de valójában mindenhol nagyon fontos, hogy az állatokat - a rovaroktól a békákon, gyíkokon és madarakon át az emlősökig - segítsük ivóvízhez jutni.

A madarak többségének naponta akár többször kell szomját oltania, és akár fürdenie is, ami az egyre szárazabb nyarakon és hómentes teleken mind nagyobb kihívást jelent számukra. Ráadásul nemcsak a szárnyasok, hanem mindenféle élőlény:  kutyák, macskák, kis emlősök, ( a sün például) de a rovarok is szomjazhatnak. Ezért itatók működtetése egész évben minden állatbarát, vagy mondjuk úgy: emberséges ember számára fontos feladat.

Kézügyesek a Magyar Madártani Egyesület honlapjáról tippeket kaphatnak, hogy lehet madáritatót és -fürdőt készíteni, de a célnak egy egyszerű virágalátét is tökéletesen megfelel. Nyári kánikulában a nyílt, napsütötte itató és környezete akkor igazán vonzó a madarak számára, ha a közvetlen közelében árnyékot adó növényzet vagy kerti bútorok is vannak.

Az itatás nemcsak madárvédelmi tevékenység, de a madarak gyors odaszoktatásának legjobb módszere is. Ennek legfontosabb oka, hogy az itatókhoz mindig több madár jár, mint ahány a közelben költ. Különösen a nyári kánikulában gyakori jelenség, hogy akár kilométernyi távolságokról is érkeznek madarak a vízzel feltöltött itatóhoz. Amennyiben egész évben itatunk, a madarak állandó vendégeink lesznek.

Figyeljünk: nem minden megoldás jó!

Minden olyan nyitott eszköz: hordók, esővízgyűjtők, az udvaron hagyott vödör, nyitott emésztő, meredek, csúszós oldalfalú és 10 cm-nél mélyebb kerti tó is potenciális madárcsapdaként működik. A szomjas madarakat ugyanis mágnesként vonzza a víz csillogása és miközben inni vagy fürdeni próbálnak, belecsúszhatnak a tartályba ahonnan a pillanatok alatt átvizesedő, elnehezülő tollazattal nem tudnak kimenekülni és megfulladnak. A félig vízzel töltött, ráadásul talajba süllyesztett műanyag láda nemcsak a kis és közepes méretű madarak és emlősök (például a sün), de részben vízi állatnak számító varangyok és ásóbékák számára is halálos veszélyt jelent, mert nem tudnak kijutni belőle.

Itatási kisokos

  • A kisebb madarak számára veszélyt jelent a mély, vízzel telt hordó, konténer; meredek falú kerti tó

  • A talajszint fölé helyezett itatóknál, különösen az ablakitatók esetében, figyeljünk a biztonságos rögzítésre, a feldőlés,
    leesés elkerülésére.

  • Még a nem túl mély itatók vizébe is érdemes beletenni egy kinyúló ágat, nagyobb, lejtős oldalú követ, ahol a madarak kényelmesen és biztonságosan tudnak állni, és szabályozni tudják fürdéskor a vízmélységet.

  • Az itatók vizét rendszeresen, általában naponta cseréljük frissre, illetve pótoljuk az elpárolgott vizet. Télen naponta legalább egyszer el kell távolítani a jeget, és hideg csapvízzel kell feltölteni az itatót. 

  • Nyáron hetente-kéthetente érdemes kitisztítani, algátlanítani az itatót.

  • Lehetőleg akkora itatót használjunk (40-50 cm átmérőjű már megfelelő), amelyben egy balkáni gerle nagyságú madár is képes megfürödni.

Végül: nem kell ahhoz feltétlenül kert, vagy ügyesen barkácsolt madáritató, hogy úgy érezzük, tettünk valamit azok érdekében, akik ( a magyar nyelv szerint még mindig: amik) nem képesek gondokoskodni magukról. Akár a belvárosban is, a járdaszegélyen lévő fák alá egy nagyobb méretű műanyag virágalátétben is tehetünk ki vizet a szomjazó élőlényeknek. 

Jobbikos belső platform indítását jelentette be Toroczkai László, a párt vezetősége viszont üzent: alapszabályuk sem engedi a platformépítgetést.