kiberbűnözés;

- Stop kiberbűnözés!

A gyermekek online kizsákmányolása és zaklatása. A sötét web, ahol illegális kábítószerekkel és fegyverekkel kereskednek. Zsarolóprogramok támadásai. Emberkereskedők, akik a közösségi médiát használják az áldozatok csalogatására.

Észben kell tartanunk, hogy nemzetközi összefogásra van szükségünk ahhoz, hogy a kiberbűnözés fent említett, egyre növekvő veszélyeit kezelni tudjuk. E veszélyeket még fokozza is, hogy a kiberbűnözés bárhova eljut, a határokon keresztül elér az otthonunkba, az iskoláinkba, a vállatokhoz, a kórházakba és egyéb létfontosságú szolgáltatókhoz.

Egy nemrég kiadott becslés szerint a kiberbűnözés okozta globális kár eléri a 600 milliárd amerikai dollárt. Ugyanakkor felmérhetetlen az a kár, amit már a fenntartható fejlődésnek és biztonságnak, vagy éppen a nemek közötti egyenlőségnek okozott - gondoljunk csak a nőket és a lányokat aránytalanul sújtó online szexuális zaklatásokra.

Az emberek online biztonságának megteremtése hatalmas feladat, amelyre egyetlen közösségnek vagy kormánynak sincs tökéletes megoldása. Ugyanakkor sokat tudunk tenni és többet is kell tennünk ebben az ügyben. Például a bűnüldözési képességeink fejlesztésével a különbségek kiküszöbölése érdekében, különösen a fejlődő országokban; valamint a nemzetközi együttműködés és párbeszéd erősítésével a kormányok, az Egyesült Nemzetek és egyéb nemzetközi, valamint regionális szervezetek, az Interpol és más partnerek között, ideértve az üzleti és a civil szférát.

A rosszindulatú szoftverek és zsarolóprogramok használata, akárcsak az e-mailes adathalászat a pénzügyi adatok ellopása érdekében, vagy a gyermekek online szexuális kizsákmányolása és zaklatása: ez mind, egytől egyig az internet segítségével elkövetett bűncselekmény. A rendőrségnek, az ügyészeknek és a bíráknak meg kell érteniük ezeket a bűncselekményeket, és olyan eszközökre van szükségük, amelyekkel kivizsgálhatják az ügyeket, elkaphatják a bűnözőket és megvédhetik az áldozatokat, valamint képesek lefolytatni az eljárást és ítéletet hozni.

Az Egyesült Nemzetek Kábítószer-ellenőrzési és Bűnmegelőzési Hivatalánál (UNODC) több mint 50 országban dolgozunk azon, hogy megadjuk a szükséges képzést a nyomozás erősítése, valamint a pénzügyi vizsgálatok részeként a kriptovaluták nyomon követése érdekében, továbbá megtanítsuk az olyan szoftverek használatát, amelyekkel felderíthetők az online sértő tartalmak és elfoghatók az elkövetők. Ennek közvetlen eredményeként az egyik országban sikerült letartóztatni, kihallgatni és elítélni egy olyan pedofilt, akinek több mint 80 áldozata volt. Mi adtuk az ehhez szükséges képzést az Eltűnt és Kizsákmányolt Gyerekek Nemzetközi Központjával és a Facebookkal együttműködve. Ez csak egy példa arra, hogy miként juttathatja a kapacitásépítés és az NGO-kkal való együttműködés rács mögé a bűnözőket és védheti meg a veszélyeztetett gyerekeket.

Legutóbb Belizében indítottunk el az Internetfigyelő Alapítvánnyal közösen egy olyan portált, amely lehetővé teszi, hogy az állampolgárok bejelentsék a sértő képeket, és megvédjék a lányokat és a fiúkat az online kizsákmányolástól. Az olyan partnerekkel, mint a Thorn és a Pantallas Amigas, képesek vagyunk erősíteni az online védelmet, és egyúttal megismertetni az érintettekkel az interneten rejlő veszélyeket, bevonva az iskolákat és a helyi közösségeket is. A megelőzés kulcsfontosságú.

Az elsősorban Közép-Amerikára, a Közel-Keletre, Észak- és Kelet-Afrikára, Délkelet-Ázsiára irányuló UNODC képzés segít azonosítani a digitális bizonyítékokat az online kábítószer-kereskedelem esetében, és fellépni a sötét web bűnözésre és terrorizmusra való felhasználása ellen, valamint elősegíti az adatgyűjtés fejlesztését. A teljes mértékben a donor kormányok által finanszírozott munkánk megmutatta, hogy a politikai különbözőségek ellenére az országok képesek közösen fellépni a kiberbűnözés veszélyeivel szemben.

A nemzetközi együttműködést a Bécsben ülésező kormányközi szakértő csoporton keresztül is erősítjük. Ezek a találkozók alátámasztják a kormányok szándékát és akaratát arra vonatkozóan, hogy gyakorlati együttműködést valósítsanak meg, amely segíti a megelőzést és kiépíti a bizalmat. A következő lépésként fokoznunk kell ezeket az erőfeszítéseket, beleértve a fejlődő országoknak juttatott erőforrások növelését, mivel gyakran ezekben az országokban van a legtöbb új internetfelhasználó, és ők a legvédtelenebbek a kiberbűnözés ellen.

A számítástechnológiai vállalatok nélkülözhetetlen szövetségeseink a kiberbűnözés elleni harcban. Ezért növelnünk kell a köz- és magánszektor közötti elkötelezettséget az olyan fontos területeken, mint az oktatás fejlesztése és az online sértő tartalmak megszüntetése. A kiberbűnözés elleni fellépés életeket menthet, elősegíti a jólétet és békét eredményez. A megoldás fontos része a bűnüldözési képességek erősítése és az üzleti szférával való együttműködés. Mindennek köszönhetően sikerrel járhatunk és elérhetjük, hogy az internet egy jóra vezető eszköz legyen.