- Ön a Demokratikus Koalíció alelnöke, a párt képviselőcsoportjának pedig a frakcióvezető-helyettese. Nem unalmas mindig Gyurcsány Ferenc mögött állni?
- Mellett! Sose mögött! Mi mindannyian egymás mellett állunk – és ki-ki végzi a munkáját.
- Hezitáltak akár egy másodpercig is, mielőtt eldöntötték: Gyurcsány Ferenc vezeti a DK képviselőcsoportját?
- Nem. Nálunk egyértelműen a pártnak van frakciója – a pártot pedig Gyurcsány Ferenc vezeti.
- Két éve kivonultak, most kitartanak az Országgyűlésben – mi változott azonkívül, hogy most önálló frakciója van a DK-nak?
- Változatlanul valljuk, hogy a választás nem volt sem szabad, sem tisztességes. De arra jutottunk, minden lehetséges eszközt fel kell használni, hogy megdöntsük az orbáni diktatúrát.
- Kétharmados Fidesz-többség mellett milyen „döntési lehetőséget” kínál a parlament?
- Az, hogy van frakciónk lehetővé teszi, hogy napirend előtti felszólalásokban, interpellációkban, bizottsági üléseken érdemben és érzékelhető módon bíráljuk a kormányt. De hadd tegyem világossá: a parlamenti küzdelem csak egy kis része a diktatúra bontó tevékenységnek.
- Mi lesz a DK első szimbolikus ügye a parlamentben?
- Meglátják a kedves olvasók. Egy biztos, nem szenvedünk témahiányban.
- Nem bánnánk, ha szivárogtatna egy kicsit.
- Maradjunk annyiban, hogy az Országgyűlés a pünkösd utáni héten kapcsol normál üzemmódba – és megérzésem szerint a kormány rögvest benyújtja a költségvetést.
- Azt mondja, a parlamenti csörte csak egy kis részét adja a DK munkájának. Akkor menjünk az utca felé: Budapesten két nagy tüntetés próbálta rászorítani az ellenzéki formációkat az együttműködésre. Mit gondol: ez reprezentatív választói vélemény, vagy csak fővárosi népakarat?
- Hadd emlékeztessek mindenkit: a DK 2014 óta egy nagy választási-/gyűjtőpárt létrehozása mellett érvel…
- … akkor miért utasították el a szocialisták közös listáról szóló ajánlatát?
- A közös listát kilenc hónapig blokkolta az MSZP miniszterelnök-jelöltje, a párt vezérkara pedig támogatta ebben.
- Majd ment, és a szocialisták újra közös listát akartak.
- Csakhogy addigra beszorultunk időben, illetve a tagság és a pártszervezeteink nyomására döntöttünk a választási stratégiáról. Nyilvánvaló a tanulság: a jövőben nem az utolsó két hétben kell valami összefogással bajlódni. De ez csak technika. Ha nincs tartalom, lehet itt bármilyen demokrata párt, nem tudjuk leváltani Orbánt. És éppen ezért nemcsak a tüntetők a fontosak. Azt rögzítsük a hitelesség kedvéért, hogy nemcsak budapesti ügyről van szó – a vidéki nagyvárosokban is utcára vonultak az emberek. Érthető az elkeseredettségük. De az ellenzéknek nemcsak rájuk kell figyelnie, hanem meg kell érteni, miért lehetett ilyen sikeres a migránsozó goebbelsi kormánypropaganda. Miért van az, hogy bár sokan nem értenek egyet a Fidesz demokráciafelfogásával, mégis Orbán-rezsimjére szavaztak. Miért van az, hogy a ma látszólagos biztonságáért nagyon sokan hajlamosak feláldozni a jövőt. Egyszóval meg kell találnunk azokkal a hangot, akik valamilyen okból a Fideszt választották.
- Mészáros Lőrincnek például mit mondana?
- Nyilván azokra, akik a rendszer haszonélvezői, nem hat semmilyen érv. De azt hiszem, Orbán kedvenc oligarchájával amúgy is felesleges lenne beszélgetni, nem biztos, hogy megértené, mi van „Sokak Magyarországa” programunkban.
- Tegyük fel megértik, ki miért támogatta a Fideszt. Úgy tűnik, a kisvárosokban és a falvakban élő, középkorú vagy idősebb, szegény emberek között hatott leginkább a kormánypropaganda, az utalványosztás és az egyszeri rezsicsökkentés. Csakhogy erre a terepre miként jut el a DK, amelyik a fővárosban tényező, de vidéken nagyon mérsékelten van jelen – például ha nincs az MSZP-vel kötött választókerületi megállapodás, akkor szinte nem is látszott volna a kampányban.
- Ez nem igaz. Nagyon sok helyen ott vagyunk vidéken is, de ez most nem volt elég. Hadd éljek katonai hasonlattal: a kampányban ki voltak rakva a csapatok és a harci járművek a terepasztalra – úgy, ahogy. Most az egészet le kell söpörni, és új stratégiát kell kitalálni. Mert amit a politika gondolt Magyarországról, az nem tűnik tarthatónak, igaznak.
- A választási győzelem azért azt mutatja: a Fidesz ráérzett.
- És így is érték erős meglepetések. A fővárosban él annak a középosztálynak a jó része, aminek számtalan gesztust tett, amelyik gyarapodott a kormányintézkedések miatt – mégis a rezsim ellen szavazott. De nem vitás: az ellenzéknek mélyebben kell megértenie, mi történt. Egyértelmű, hogy sok-sok szegényembernek – és pont a választás napján – az utalvány, a tűzifa az életet jelentette, és azt gondolta, ha a Fideszre voksol, talán ez az ajándék megismétlődik.. Hát majd négy év múlva. De nekem nem lehet beadni, hogy a tízezer forintos utalvány vagy a gázszámla-jóváírás befolyásolt mindenkit – hiszen a vidéki nagyvárosok is a kormánypártot támogatták.
- A megértés is nagyon fontos, de a miképp jut ki a DK terepre kérdés arra vonatkozott: miképp épít vidéken hálózatot.
- Nincs mese, kell egy jó cipő, és menni, menni. A DK megalakulása óta járjuk az országot, és most ott tartunk, hogy minden választókerületben ott vagyunk – több száz településen létezik szervezetünk. De nyilvánvaló: sokkal erőteljesebb beágyazottságra van szükség. Mert ezt a munkát nem sikerült elvégeznünk – igaz, nemcsak nekünk. Hogy sikerüljön, konkrét üzeneteket kell megfogalmaznunk. Nem elég azt mondani, hogy leváltjuk Orbánt, és egy demokratikus rendszert építünk. A választók konkrétan tudni akarják, milyen lesz az életük – forintra lebontva. Tudni akarják, hogyan működik majd az egészségügyi ellátás vagy az oktatási rendszer. Tudni akarják, mi lesz azzal a középréteggel, amelyik megkapaszkodott, mégsem akar gyereket vállalni. Tudni akarják, mi lesz azzal a majdnem egymilliós tömeggel, aki összecsomagolt, elment, és a jelek szerint nemcsak állást váltott, de hazát is.
- Alapvetőnek nevezi, hogy olyanokat is megszólítsanak, akik nem fideszesek, de valami miatt most a kormánypártra szavaztak. Gyurcsány Ferenccel lehet ilyesmit csinálni?
- Az, hogy a jobboldal démonizálja Gyurcsány Ferencet, érthető – ez segít összetartani a táborát. Azt viszont nem tartom normális dolognak, hogy a baloldal is ezt csinálja. Én senkivel nem tennék ilyesmit – még Botka Lászlóval sem. Le kell erről a trekkről szállni. Egyrészt a kampányban mindenki a DK-nál kopogtatott, hogy miképp is lehetne együttműködni. Másrészt Gyurcsány Ferenc személyesen mindent kibír, de pocskondiázása azt üzeni: a baloldali pártok még egymással sem képesek megegyezni, hogyan tudnának akkor kormányozni. Úgyhogy célszerű lenne, ha mindenki félre tenné a személyes averzióit. Ettől még nem kell szeretnünk egymást.