Zöldzóna;fecske;fecskefészek;

Illusztráció: Shutterstock

- Nem szabad leverni a fecskefészket

Áprilistól tilos a telelésből visszatérő és a költési időszakot megkezdő fecskepárok fészkeinek leverése házátalakítás, felújítás, szigetelés, festés miatt. A Magyarországon költő fecskefajok egyedeinek természetvédelmi értéke 50 ezer forint, a törvény már a fészkek és a tojások elpusztítását is bünteti - írta a Kékes Online.

Védeni kell a fiókákat, mert a hazai fecskepopuláció hosszú idő óta csökkenő tendenciát mutat. A füsti- és a molnárfecskék állománycsökkenése 5-7 százalék között mozog évente. Az élőhely- átalakításokat és a klímaváltozás negatív hatásait nem tudjuk befolyásolni, elő kell segíteni a költési sikerüket, a kirepülő fiókák számának növelését. Ennek érdekében segítenünk kell a fészekrakásukat.

Illusztráció: pexels.com

Illusztráció: pexels.com

A védett madarak fészkei, tojásai és fiókái − a kifejlett madarakhoz hasonlóan − törvényi védelem alatt állnak, tilos a pusztításuk, a fészkek és fészkelő helyek engedély nélküli bolygatása. Törvénytelen madárpusztítás észlelése vagy veszélyeztetett fecskefészkek esetén a kormányablakoknál bejelentést is lehet tenni. A fecskefészkek eltávolítására hatósági engedélyek birtokában március 31-ig van lehetőség. 

Egy nemzetközi csillagászcsoport az ESO távcsöveivel vizsgálta az ősi Naprendszer egyik maradványát. A csapat azt találta, hogy a Kuiper-öv 2004 EW95 jelű objektuma egy szénben gazdag aszteroida, a maga nemében az első ilyen égitest, amelyet a Naprendszer külső régióiban azonosítottak. A furcsa objektum valószínűleg a Mars és a Jupiter közötti kisbolygóövben alakult ki, majd sok milliárd kilométert megtéve került eredeti helyéről a Kuiper-övbe – olvasható a csillagaszat.hu-n.