Mintegy 1600 ellenzéki tiltakozót vettek őrizetbe az orosz hatóságok a szombati ellenzéki tüntetéseken, amelyeken Vlagyimir Putyin elnök hétfői beiktatása, illetve az Oroszországot fojtogató korrupció ellen szervezett Alekszej Navalnij - jelentette a Reuters hírügynökség. Az AFP összesítése szerint a különböző orosz nagyvárosokban 1029 tiltakozót vettek őrizetbe, köztük Putyin elnök legismertebb ellenfelét, magát Navalnijt.
"Ha úgy véled, hogy ő nem a cárunk, menj ki tüntetni városod utcáira. Kényszeríteni fogjuk a csalókból és tolvajokból álló hatóságokat, hogy számoljanak a több millió állampolgárral, aki nem szavazott Putyinra" – ezzel a felhívással fordult az oroszokhoz Navalnij. Felhívására mintegy 90 településen vonultak utcára az emberek. A hatóságok, akárcsak az utóbbi időben minden alkalommal, ezúttal sem engedélyezték a megmozdulást, pontosabban annak útvonalát. Az ellenzékiek azonban Moszkva és Szentpétervár központjában gyűltek össze, a hatóságok pedig - miután felszólították őket a távozásra - erőszakkal, könnygáz bevetésével verték szét a demonstrációt.
A Putyin-rezsim egyik legismertebb nemzetközi szócsövének számító Russia Today hírtelevízió hangsúlyozta a demonstrációk illegális jellegét, hozzátéve, hogy a hatóságok számtalan helyszínt ajánlottak a moszkvai és szentpétervári tüntetőknek, akik azonban minden variánst elutasítottak, és ragaszkodtak azon álláspontjukhoz, hogy jogukban áll, „bármikor, bárhol” megrendezni a megmozdulást.
Orosz rendőrségi források szerint a fővárosban 1500, Szentpéterváron pedig 2000 tüntető vonult utcára - eszerint tehát a demonstrációk résztvevőinek közel egyharmadát vették őrizetbe.
Navalnijt, akit az utóbbi időben minden tiltakozó megmozduláson azonnal kiemelnek a tömegből, amint megérkezik, ezúttal is azonnal elfogták, amint a Puskin téren megjelent, majd éjfél körül szabadon engedték.
A helyszíni tudósítások képei ezúttal is azt igazolták, hogy - akárcsak a korábbi, Navalnij által meghirdetett demonstrációkon - ezúttal is feltűnően sok volt a fiatal a tiltakozók között.
Az Európai Unió elítélte az orosz rendőrség brutalitását és a tömeges őrizetbe vételeket. Federica Mogherini kül- és biztonságpolitikai főképviselő közleményében hangsúlyozta: az erőszak alkalmazása, a több mint ezer ember őrizetbe vétele alapvető emberi jogokat sért, mindenekelőtt a véleménynyilvánítási és gyülekezési jogot.