„Ha kevesebb családi pótlékot fizetnek az Ausztriában dolgozó uniós állampolgárok azon kiskorú gyermekei után, akik saját hazájukban élnek, akkor miért nem fizetnek kevesebb nyugdíjat azoknak az osztrák állampolgároknak, akik például Magyarországon élik nyugdíjas éveiket?” – tette fel a kérdést az osztrák televízióban Armin Wolf újságíró a vendégként meghívott Gernot Blümel kancelláriaminiszternek. Az uniós kérdésekkel is foglalkozó politikus, Sebastian Kurz kancellár egyik legjobb barátja egyetlen érvet ismételt, hogy tudniillik Bulgáriában és Romániában is alacsonyabb az életszínvonal, mint Ausztriában, ha ott fizetnének ugyanannyit családi pótlékra, akkor valójában az ott élő kiskorúak több pénzt kapnának, jobban élnének, mint az osztrák gyerekek.
Megválaszolatlanul hagyta azt a kérdést, hogy akkor miért fizetnek az osztrákokkal azonos társadalombiztosítást a külföldi gyerekek Ausztriában dolgozó szülei. Arra sem tudott magyarázatot adni: miért ragaszkodik a kormány a családi pótlék csökkentéséhez, amikor nem csupán az EU jelezte, hogy a kezdeményezést nem tartja összehangolhatónak az egyenlő eljárásra vonatkozó uniós szabályokkal, de Ausztrián belül is csekély szakmai támogatója akad a javaslatnak.
A tavaly megbukott szociáldemokrata-néppárti kormány nem fogadta el az akkor külügyminiszterként tevékenykedő Sebastian Kurz csökkentési javaslatát, a decemberben alakult új koalíció szélsőjobboldali pártja, az FPÖ viszont lelkesen támogatja a megkülönböztetést. A kormány múlt heti ülésén egyhangúan el is fogadták, hogy a 2018 második felében esedékes osztrák uniós elnökséget követően, 2019-ben terjesztik a parlament elé a törvényjavaslatot. Az ellenzéki pártok egységesen elutasították a kezdeményezést, a Neos liberális párt vezetője arra hívta fel a figyelmet, hogy a családi pótlék csökkentése például több ezer szlovákiai asszonyt állít dilemma elé, pedig az ő vállukon nyugszik az osztrák idős állampolgárok otthoni, 24 órás ápolása. Közgazdászok arra hívják fel a figyelmet, hogy a pótlék indexálásával Ausztria 100 millió eurót takarít meg összesen, ami a tavalyi 77 milliárd eurós költségvetés alig egy ezrelékének felel meg.
A változtatás a mintegy negyvenezer érintett magyar gyerek esetében azt jelenti, hogy egyenként 93,61 eurót fizet utánuk majd Ausztria, szemben a jelenlegi 172,40 euróval. A csökkentett összeg, állítja az osztrák kormány, még mindig nagyobb, mint amennyit a külföldi uniós ország fizet az ottani gyermekek után. A Der Standard című napilap adatai szerint a családi pótlék legnagyobb hányadát, 80 millió eurót Magyarország kapta 2016-ban.