Zöldzóna;környezettudatosság;nejlonzacskók;nejloncsomagolás;

- Le a nejloncsomagolással!

Európában már több helyen bevált az a bolthálózat, ahol csomagolás nélkül árusítják az élelmiszereket. Nemrégiben Újlipótvárosban nyitott boltot Sipos Melinda.

Mérhetetlenül sok hulladékot termelünk az ételek csomagolásával. Még akkor sem lehet igazán nyugodt a lelkiismeretünk, ha szelektíven gyűjtjük ezeket. Épp emiatt nyitott Budapesten csomagolásmentes boltot Sipos Melinda. Most már saját üvegbe, dobozba, zsákba is vásárolhatunk nála.

Piliscsabáról költözött az Újlipótvárosba a Ligeti Bolt. Sipos Melinda azért döntött a költözés mellett, mert úgy érezte, itt éri el igazán a célközönséget. Nem is csalódott, a híre az első napon körbefutott a városban, és állandó vásárlói lettek a környezettudatosak. Ők azok, akik figyelnek arra, hogy minél kevesebb szemetet, hulladékot termeljenek: tapasztalata szerint leginkább a fiatalok, a 40 év alattiak.

Mikor összeállította a bolt kínálatát, a saját háztartásából indult ki, majd egyre bővítette a termékek listáját. Ami a legfontosabb a csomagolásmentességen túl, hogy minden adalékanyag-, tartósítószer- és pálmaolaj-mentes legyen. Szem előtt tartja azt is, hogy jó minőségű, hazai, kézműves terméket áruljon.

Melinda büszkeségei a Velencéről érkezett aszalt gyümölcsök, mindegyik adalék-, tartósítószer- és cukormentes. A gabonát a Piszkei Öko Kft. lábatlani biomalmában ­őrlik, a tésztát az Óföldeáki Tésztaüzemben készítik. Vannak spenóttal, paradicsommal, medvehagymával ízesített tészták, teljes kiőrlésű lisztből vagy tönkölyből gyúrtak.

Lenyomható karú vagy felnyitható tetejű tárolókból magunk mérhetjük ki a szárazárut (a magoktól a fűszereken át a rizsig.) A saját vászonzsákba, üvegedénybe, dobozkába, papírzacskóba tölthetjük, és mindenki annyit szed magának, amennyire szüksége van. Nem kell feleslegesen fél vagy egy kilogrammot venni, ha csak kétmaréknyiból főznénk. (Aki nem visz magával tárolót, megvásá­rolhatja a boltban is, majd többször felhasználhatja.)

A tejtermékek a hűtőben pihennek. Míg Piliscsabán lehetett kapni kimért joghurtot és krémtúrót, itt az üveges rendszert ­választották. Egyszer kell megvenni az ­üveget, utána cserélik. Tejfölt, vajat, tejszínt nem árulnak, mert a tej beszállító nem választja szét, teljes tejet hoz.

Biozöldségek és gyümölcsök is kaphatók, akárcsak az előző üzletükben. Ebben a jelszó a szezonalitás. Vegán édességekben is gondolkodnak meg palackozott magtejben, kimért teákban, olívaolajban és mézben.

Lesznek tisztítószerek is, de annyira szigorúak a szabályozások Magyarországon, hogy nem lehet kimérve árulni. Ez a műanyag doboz lesz a bolt egyetlen fekete foltja, mondja, de legalább vásárolhatunk alternatív tisztítószert.

Azt gondolná az ember, ha nincs vagy becserélhető a csomagolás, akkor minden olcsóbb. Nem feltétlenül – vágja rá a bolt tulajdonosa. Akkor adhatja kedvezőbb áron, ha nagy kiszerelésben veszi meg a terméket, de a kézműves, házi termékek mindig drágábbak, mint a nagyüzemiek. A csomagolásmentes bolttal mindenesetre azt szeretné elérni Sipos Melinda, hogy minél kevesebb hulladék kerüljön a háztartásba, amit aztán ki kell dobni vagy iparilag újrahasznosítani.