Szombaton választmányra készül az MSZP, nyárelőn kongresszusra. Előbbi gőzkieresztő szelep lehet, hiszen április 8-a óta nem beszéltek nagyobb közösségben a szocialisták a választási eredményről. Utóbbi egy olyan konszenzusos tanácskozás lehet, amelyik úgy dönthet: szakítani kell a hagyományos pártpolitizálással.
Ami az említett konszenzust illeti: ez leginkább személyi kérdéseket érinthet. A napokban megjelent információk szerint ketten futnak az elnöki posztért, Tóth Bertalan és Kunhalmi Ágnes. Legtöbb forrásunk úgy látja, az eddigi frakcióvezető lehet a befutó. Többen úgy fogalmaztak: abban bíznak, hogy kompromisszumos megoldásként az MSZP budapesti elnöke és kampányarca az elnökhelyettesi posztra hajt. Azt senki nem vitatja, hogy Kunhalmira égető szükség van, hiszen a kampány bizonyította, ő képes a szocialisták közül a leghatékonyabban mozgósítani. Épp ezért mindenképp a médiaérdeklődés középpontjában szeretnék látni – így felmerült, hogy lehetne ő az Országgyűlés szocialista alelnöke, de jelen állás szerint ebben a pozícióban Hiller István újrázik. (Az azonban erősen kérdéses, hogy választmányi elnöki posztján folytatja-e.)
Amiért informátoraink azt remélik, hogy Kunhalmi nem az elnökségre pályázik, az az: a stratégiaalkotás érdemben az elnök felelőssége, erről pedig Kunhalmi mást gondol, mint a párt többsége. Most például egyfajta uniópártról beszél, csakhogy ezt az MSZP-DK tengelyén képzeli, miközben az MSZP-ben sokan azt gondolják, a Demokratikus Koalícióval kötött választókerületi megállapodás roncsolta a szocialisták listás eredményét. Szerintük Gyurcsány Ferenc pártja annak ellenére nehezen kapaszkodott át a küszöbön, hogy majdnem a körzetek felében nem volt balos ellenlábasa.
Tóth Bertalan viszont a kampányban is megvillantotta azt a modellt, ami sikeres lehet – erős szocialista bázissal lépett vissza egy ismert, konzervatív személyiség, Mellár Tamás javára, aki így legyőzte fideszes riválisát.
Abban nincs vita a szocialisták körében, hogy egy külső mozgalommal támogatott gyűjtőpártra vagy pártközösségre van szükség. Arra, hogy a következő választáson egyetlen erő álljon szemben a Fidesszel. A legtöbben az egységes ellenzéki pártban nem hisznek, de senki nem kétli, hogy egy választásra össze lehet állni az ellenzék pártjainak.
Az MSZP egységesítésével kell kezdeni a munkát, ami a jelek szerint el is indult. Tóth Bertalan a jövőben Kunhalmin kívül együtt mozoghat Ujhelyi Istvánnal – aki azután adta vissza alelnökségét, hogy Botka László lemondott miniszterelnök-jelöltségéről –, a rendőrségi,honvédelmi ügyekre specializálódott Harangozó Tamással, akit Mesterházy Attila szorított ki a frakcióvezetésből, továbbá Tüttő Kata és Horváth Csaba Budapest-politikusokkal.
Az MSZP-nek nincs sok ideje, jövő tavasszal már mutatniuk kellene valamit az őszi önkormányzati választás előtt. A főpolgármesteri székért sokan Karácsony Gergelyt szeretnék csatába küldeni.