MSZP;tervek;

RIVÁLISOK  Híreink szerint Hiller István marad a parlament alelnöke, bár Kunhalmi Ágnes neve is szóba került  - Népszava fotó

- A médiasztár és a stratéga

A szocialisták többsége nem hisz az egységes ellenzéki pártban, de abban igen, hogy egy választásra össze lehet állni ezeknek az erőknek.

Szombaton választmányra készül az MSZP, nyárelőn kongresszusra. Előbbi gőzkieresztő szelep lehet, hiszen április 8-a óta nem beszéltek nagyobb közösségben a szocialisták a választási eredményről. Utóbbi egy olyan konszenzusos tanácskozás lehet, amelyik úgy dönthet: szakítani kell a hagyományos pártpolitizálással.

Ami az említett konszenzust illeti: ez leginkább személyi kérdéseket érinthet. A napokban megjelent információk szerint ketten futnak az elnöki posztért, Tóth Bertalan és Kunhalmi Ágnes. Legtöbb forrásunk úgy látja, az eddigi frakcióvezető lehet a befutó. Többen úgy fogalmaztak: abban bíznak, hogy kompromisszumos megoldásként az MSZP budapesti elnöke és kampányarca az elnökhelyettesi posztra hajt. Azt senki nem vitatja, hogy Kunhalmira égető szükség van, hiszen a kampány bizonyította, ő képes a szocialisták közül a leghatékonyabban mozgósítani. Épp ezért mindenképp a médiaérdeklődés középpontjában szeretnék látni – így felmerült, hogy lehetne ő az Országgyűlés szocialista alelnöke, de jelen állás szerint ebben a pozícióban Hiller István újrázik. (Az azonban erősen kérdéses, hogy választmányi elnöki posztján folytatja-e.)

Amiért informátoraink azt remélik, hogy Kunhalmi nem az elnökségre pályázik, az az: a stratégiaalkotás érdemben az elnök felelőssége, erről pedig Kunhalmi mást gondol, mint a párt többsége. Most például egyfajta uniópártról beszél, csakhogy ezt az MSZP-DK tengelyén képzeli, miközben az MSZP-ben sokan azt gondolják, a Demokratikus Koalícióval kötött választókerületi megállapodás roncsolta a szocialisták listás eredményét. Szerintük Gyurcsány Ferenc pártja annak ellenére nehezen kapaszkodott át a küszöbön, hogy majdnem a körzetek felében nem volt balos ellenlábasa.

Tóth Bertalan viszont a kampányban is megvillantotta azt a modellt, ami sikeres lehet – erős szocialista bázissal lépett vissza egy ismert, konzervatív személyiség, Mellár Tamás javára, aki így legyőzte fideszes riválisát.

Abban nincs vita a szocialisták körében, hogy egy külső mozgalommal támogatott gyűjtőpártra vagy pártközösségre van szükség. Arra, hogy a következő választáson egyetlen erő álljon szemben a Fidesszel. A legtöbben az egységes ellenzéki pártban nem hisznek, de senki nem kétli, hogy egy választásra össze lehet állni az ellenzék pártjainak.

Az MSZP egységesítésével kell kezdeni a munkát, ami a jelek szerint el is indult. Tóth Bertalan a jövőben Kunhalmin kívül együtt mozoghat Ujhelyi Istvánnal – aki azután adta vissza alelnökségét, hogy Botka László lemondott miniszterelnök-jelöltségéről –, a rendőrségi,honvédelmi ügyekre specializálódott Harangozó Tamással, akit Mesterházy Attila szorított ki a frakcióvezetésből, továbbá Tüttő Kata és Horváth Csaba Budapest-politikusokkal.

Az MSZP-nek nincs sok ideje, jövő tavasszal már mutatniuk kellene valamit az őszi önkormányzati választás előtt. A főpolgármesteri székért sokan Karácsony Gergelyt szeretnék csatába küldeni.

Ezer sebből vérzik az otthoni szakápolás, és a végstádiumú daganatos betegek ellátása.