„Létezik olyan mértékű közösségimédia-használat, amely a többi függőséghez hasonló viselkedésbeli és pszichés tüneteket – kontrollvesztést, szorongást, sóvárgást –, valamint alacsony önértékelést, depressziót is eredményezhet” - mondta a Népszavának Frank-Bozóki Eszter, a 7köznapi pszichológia blog szerkesztője.
Gyerek és felnőtt is veszélyben
Illusztráció: AFP
Gyanús, ha a gyerek folyton a telefonján „lóg”, emiatt kevesebbet alszik, reggelente kimerült, romlik az iskolai teljesítménye. A szakirodalom szerint volt, akit a munkahelyéről is kirúgtak, mert nem tudott elszakadni a Facebooktól. „Ha egy tevékenység nagy mértékben károsítja az élet fontos területeit: családi élet, társas kapcsolatok, akkor biztos, hogy túlzott teret nyert életünkben” - fogalmazott Frank-Bozóki Eszter. A „Facebook-függés” feltehetően az állandó összehasonlítás és megerősítés iránti igényből fakad. A telefon ugyanis folyamatos jutalmazó rendszerként működik. A like-ok, egy-egy jól sikerült fénykép, de a játékok is aktiválják az agy jutalmazó központját, ami dopamint termel, és olyan élményt nyújt, mintha dicséretet, ajándékot kapnánk. Ezért függésre hajlamos embernek különösen nehéz nem reagálni a telefon különböző jelzéseire. Ha megteszi, elvonási tünetei lesznek. A vágya kielégül, amikor kézbe veszi a készüléket.
Frank-Bozóki Eszter hangsúlyozta, a cél nem a teljes absztinencia, hanem a megfelelő keretek közötti használat. Gyerekek esetében is nehéz lenne az elvonás, hiszen sok helyen már az iskolában is megjelenik a modern technológia, de fontos lenne, hogy a kütyük helyett minél nagyobb hangsúlyt kapjon a játék, a mese vagy a különböző szabadidős tevékenységek.
Ha lemerül...
A telefontól való függőségnek már neve is van, a nomofóbiás embernek állandóan a kezében van a telefonja, gyakran ellenőrzi és hosszasan görgeti a hírfolyamokat.
A telefonfüggő eltávolodik a beszélgetésektől, sőt a mindennapi élettől is, kiborítja, ha történik valami a telefonjával: lemerül az akkumulátora vagy elfogy a mobilinternete – írja a PCWorld.
Illusztráció: AFP
A Facebook-függők attól tartanak, hogy már pár perc alatt is kimaradnak valamiből. Ezt az újfajta szorongást is elnevezték már, a Fear of Missing Out kifejezésből eredően a FOMO betűszóval jelzik – írta meg a 168 óra. Igaz, hogy szakértők szerint a világ ma addiktívabb, mint korábban volt. A készülékeket, programokat, közösségi oldalakat kifejezetten úgy fejlesztik, hogy minél több időt töltsünk velük. Ugyanakkor egyre több kutatás számol be arról, hogy a mai kamaszoknak nehézséget okoz élőben beszélgetni és érzelmileg bevonódni. Villányi Gergő pszichológiai tanácsadó a lapnak elmondta, világszerte megfigyelhető tendencia, hogy kevesebb élő találkozás, program jellemzi a mai tinédzserek életét. A közösségi médiában szerzett rengeteg ismerősük ellenére magányosak. A sikeresnek és menőnek látott „barátaik” fényképei pedig szorongással töltik el őket. Ezért nehezebb az „élő” kapcsolatokat fenntartaniuk, félelmetes kilépni a képernyő mögül a valódi világba. Online kommunikálva ugyanis sokkal hamarabb lehet bizalmi, intim közelségbe kerülni valakivel. A szakértő hozzátette, a van egy másik véglet is, amikor nem embernek, hanem betűhalmaznak tartják a csetpartnert, ennek az a nagy veszélye, hogy nem érzik, milyen következményei lehetnek a szavaiknak.