Derült égből villámcsapásként érte a Feldmár Intézet és a Tévelygőkért Alapítvány munkatársait, amikor nemrég megtudták, hogy nem folytathatják Mesekör-programjukat a Balassagyarmati Fegyház és Börtönben. A fegyintézet a fogvatartottak mozgatására, életükre vonatkozó szabályok szigorodására hivatkozott, a Büntetés-végrehajtás Országos Parancsnoksága ellenben lapunkkal azt közölte, a programot azért kellett felfüggeszteni, mert lejárt az alapítvánnyal kötött megállapodás, és még nem kezdték meg az egyeztetéseket egy újabb aláírásáról.
– A programot 2011-ben kezdtük, 2014-től 2016-ig a Norvég Civil Alap támogatásával működött, ebben az időszakban volt szerződésünk is. De 2016 áprilisa óta teljesen önkéntesen, társadalmi munkában dolgoztunk, nem tudunk semmiféle határozott időre szóló együttműködési megállapodásról – mondta a Népszavának a Feldmár Intézet igazgatója és a Mesekör egyik létrehozója, Büky Dorottya. Egyeztetések továbbra sem kezdődtek, de Büky bizakodó, az előzmények ellenére reménykedik a program folytatásában. Emlékezetes: az elmúlt hónapokban több más civil szervezetet – mint a Magyar Helsinki Bizottságot vagy a börtönrádiókat működtető Adj Hangot Egyesületet – is kitiltották a fegyintézetekből.
Ami azért sem szerencsés, mert a civilek – monitorozó munkájuk mellett – a fogvatartottak társadalomba való visszailleszkedésében is nagy szerepet játszottak. – A mesekörösök közül nagyon sokan pozitív irányba változtak, szabadulásuk után sikeresen talpra álltak, családjaikkal új helyre költöztek, mert az a környezet, ahonnan a börtönbe bekerültek, csak visszahúzta volna őket. Pártfogoltjaink közül többen külföldön, például Angliában vállaltak munkát, a mai napig ott élnek családjaikkal – mesélte Büky.
A Mesekör Feldmár András Kanadában élő pszichoterapeuta és Büky Dorottya közös, „A barna tehén fia” címet viselő, 2010-ben megjelent könyvéből fejlődött ki, amelyben népmesék elemzésén túl önismereti feladatok is megtalálhatóak. Az első mesekörök is ekkor alakultak, igaz, még nem elítéltekkel. A balassagyarmati börtön igazgatója 2011-ben kereste meg őket azzal, hogyan lehetne a programot börtönviszonyokra átültetni. – Teljes egészében mi fejlesztettük ki, a pszichodráma, a meseterápia, illetve a börtönszínház elemeit ötvöztünk benne – emlékezett vissza a kezdetekre a Feldmár Intézet igazgatója.
– A program fénykorában, a 2014-2016 közötti időben volt, hogy 40-50 önkéntessel is dolgoztunk, az utóbbi években már csak ketten csináltuk, minden pénteken mentünk és megtartottuk a foglalkozásokat – erről már Huszár Annamária tréner, tanácsadó, a program egyik munkatársa beszélt lapunknak. Mint fogalmazott, elsősorban olyan elítéltek lehettek mesekörösök, akiknek gyermekeik vannak. Az improvizációs gyakorlatokkal kidolgozott, 10-15 perces jelmezes, olykor zenés színdarabokat évente két alkalommal, rendkívüli beszélő keretében adhatták elő a családtagoknak a börtön kápolnájában.
– Karácsonykor ajándékokat is adhattak gyermekeiknek, amiket az alapítvány gyűjtött össze. Olyan emberekről van szó, akik közül többen még soha nem ajándékoztak, sőt gyermekkorukban sem volt részük ilyenben. Megindító volt látni, ahogy a 8-10 éve a börtönben ülő emberek elérzékenyülnek. Olykor még a fegyőrök is könnyeztek – mondta Huszár. Az előadásokról videofelvételeket készítettek, ezeket odaadták a családoknak, így a gyerekek, amikor csak akarják, „megnézhetik apát a tévében”.
A mesekörös rabok a börtön személyzetével is együttműködőbbek lettek. Fél évvel a program indulása után a Bűnügyi Szemlében is beszámoltak arról, hogy a balassagyarmati fegyintézetben a „szokásos” hatszázról mintegy kétszázra csökkent a fegyelmi kihágások száma. A Mesekör mellet egy „B-terv programot” is működtet a Tévelygőkért Alapítvány, ennek keretében a szabadságukat visszanyerő egykori raboknak segítenek újrakezdeni az életüket. Büky Dorottya szerint nemcsak a börtönviselt személyek, de az egész társadalom elemi érdeke, hogy ezek az emberek talpra álljanak és ne lépjenek újból a bűnözés útjára. Ezért is kellene az ebben segítő civil szervezeteket támogatni, nem pedig kitiltani őket a büntetés-végrehajtási intézetekből.