Választás 2018;választás;egyéni körzetek;

FOTÓK: TÓTH GERGŐ

- Hova rakjuk az X-et? - Tovább tisztulhat a kép az egyéni körzetekben

Újabb visszalépések várhatók a választásokig hátralévő két napban, Szél Bernadett LMP-elnök mellett ugyanis Fekete-Győr András is "világosabb helyzetet" ígér az egyéni körzetekben.

Sorsdöntő aktív bizonytalanok

Kulcsszerep hárulhat azokra a választókra vasárnap, akiket jó ideje senki nem tudott mozgósítani. Az ugyanis egyértelműnek látszik, hogy a Fidesz el fogja vinni azt a nagyjából 2 milliós tábort, ami mögötte áll. Reiner Roland, az Integrity Lab elemzője ugyanakkor lapunknak hozzátette: az okozhat meglepetést, ha megváltozott a tábor összetétele, ahogy azt több intézet is kimutatta. Azaz Budapesten gyengébb, vidéken viszont erősebb a kormánypárt – ez az egyéni körzetek sorsát nagyban befolyásolhatja.

A Publicus Intézet legfrissebb kutatása szerint – amelyet a Vasárnapi Hírek megbízásából készítettek – kiderült, hogy mintegy 400 ezer olyan ember akad, aki az utolsó napok benyomásai alapján kész megrohamozni a szavazófülkéket. A kutatás szerint a bizonytalanok körében egyre nő a kormányváltási kedv. Fontos, hogy a pártpreferenciával nem rendelkező, vagy azt titkoló mintegy 3 milliós tömeget nem szabad egységben kezelni, célszerű megkülönböztetni a csaknem 2 millió passzív, illetve a 0,9 millió aktív bizonytalant – utóbbi tömeg döntheti el, ki nyeri a választást.

– Az elmúlt hetekben a legtöbb kutatócég a részvétel növekedését mérte, komoly mozgósító kampány zajlik nem csak a pártok, de számos civilszervezet-formáció részvételével, ez minden bizonnyal hatással lesz a részvételre – vélekedett Reiner, hozzátéve: a négy évvel ezelőttinél szinte biztosan magasabb lesz, de nincs kizárva a 70 százalék feletti sem.

Figyelemre méltó, hogy a Fidesznek jóval kisebb tartaléka van „az aktív bizonytalanok” között, a szakértő szerint a migráns-kérdés az az ügy, amiben a saját táboránál lényegesen többen értenek egyet a Fidesszel. – Ezért nem váltottak Hódmezővásárhely után stratégiát, ezért küzdenek azért, hogy ez legyen a választás fő tétje – mondta az elemző. Amit még lehet tudni, hogy az aktív bizonytalan körben – országos támogatottságához képest – az LMP-nek van komolyabb tartaléka, illetve a Jobbikot hagyták ott olyan szavazók, akik más pártot még nem találtak, így jobb híján az aktív bizonytalanok közé kerültek – mondta az Integrity Lab elemzője.

Érdemes hozzátenni, hogy a Závecz Research pár napos kutatása szerint az aktív pártnélküli kormányváltók 40 százalékos valószínűséggel támogatják majd a Jobbikot, de a többi párt reményei is szinte ugyanekkora mértékűek. Az MSZP-Párbeszéd és az Együtt listájára 38-38 százalékos eséllyel voskolnak, a DK-ra 37, az LMP-re 36 százalékossal, míg a Momentumra 34 százalékossal. Ezek a valószínűségi értékek azt jelzik, hogy mostani kampányhelyzetben az ellenzéki pártok közül tehát egyik sem kap kitüntetett figyelmet a részvételt ígérő, kormányváltást akaró bizonytalanoktól, mindegyik listája csaknem azonos eséllyel számíthat a voksaikra.

– A nem szavazók aránya általában a 30 százalékot is meghaladja Magyarországon, ez alól csak 2002 volt kivétel, amikor 70 és 73 százalék volt a részvételi arány. Jelenleg számos mozgósító kampány zajlik, de korántsem olyan kiegyenlítettek az erőviszonyok, mint 2002-ben, ez utóbbi tényező pedig a magas részvétel ellen hathat. Ha vasárnap 65 százalék feletti részvétel lesz, az már magasnak lesz mondható – szögezte le kérdésünkre Juhász Attila. A Political Capital szakmai vezetője úgy látja Hódmezővásárhely példája lelkesítőleg hatott az ellenzéki szavazókra, ezért a hatására emelkedhet a részvétel, de nem várható, hogy mindenhol megismétlődik az ami ott történt.

Zoltai Ákos

New York Brooklyn negyedében a rendőrök agyonlőttek egy fegyvertelen és mentálisan beteg férfit, mert a nála lévő, ezüstszínű fémpipát fegyvernek nézték - infromál az MTI.