Zöldzóna;környezetvédelem;Románia;újrahasznosítás;környezetszennyezés;műanyag zacskó;

Illusztráció: Patrick Lefevre / BELGA MAG / BELGA

- Kitiltják a műanyagszatyrokat Romániából is

Júliustól tilos vékony műanyagszatyrokat importálni, jövő évtől kezdődően pedig tilos ezeket forgalmazni is Romániában, számol be az MTI. Az erről rendelkező törvényt szerdán hirdette ki a román államfő.

A jogszabály azt a 2015-ben elfogadott törvényt szigorítja, amellyel Románia beültette a hazai jogrendbe a könnyű műanyag hordtasakok felhasználásának csökkentését célzó európai uniós irányelvet. A szigorítást egyhangúlag fogadta el márciusban a bukaresti képviselőház.

A törvény az 50 mikronnál vékonyabb műanyagból készült füles, illetve ingvállas tasakokat tiltja ki Romániából. Az egyszerű (fül nélküli) nejlonzacskókra a jogszabály hatálya nem terjed ki.

A törvény arra kötelezi a kereskedőket, hogy - a környezettudatos vásárlás megkönnyítése érdekében - jelöljék meg az újrahasznosítható csomagolóanyagokat, illetve ezek visszaváltását vagy cseréjét is lehetővé kell tenniük.

A jogszabály előírja, hogy május 27-étől a bukaresti környezetvédelmi minisztériumnak jelentést kell összeállítania az Európai Bizottság számára az évente elhasznált nejlonzacskó-mennyiségről, a környezetvédelmi ügynökségeknek pedig tájékoztató kampányokat kell szervezniük a felhasználók és kereskedők számára a csomagolóanyagok begyűjtéséről, értékesítéséről és újrahasznosításáról.

Olaszország még 2011-ben tiltotta be a biológiailag nem lebomló zacskók gyártását és használatát, de rendeleti szinten a világ nagyvárosai egymás után hoznak korlátozó rendeleteket. A legkeményebb nejlonzacskó-ellenes, környezetvédelmi törvényt eddig Kenyában hozták meg, ahol tavaly óta 40 000 dollár pénzbüntetés vagy 4 év börtön fenyegeti azt, aki ilyeneket használ vagy árusít.

Az LMP társelnökével, Hadházy Ákossal közös sajtótájékoztatón jelentette be Márki-Zay Péter, a korábban Hadházy által pedzegetett közbeszerzések ügyében feljelentést tesz hűtlen kezelés miatt - írja az Index.hu. Az irányítottnak tűnő eljárásokban 300 millió körüli összeg lehetett a tender-nyertes Kupola 2000 Kft. haszna, amelyből 230 millió az uniós kohéziós alap és a magyar állam kára, a maradék pedig a hódmezővásárhelyi önkormányzaté.