"Az látszik, hogy ahol a DK elindult, mindig a mért támogatottságának két és fél-háromszorosát érte el" - nyilatkozta, Gyurcsány Ferenc az Indexnek, ezért arra számít, a DK frakciójának az új parlamentben 10 és 20 képviselője között lesz. Szerinte négy- vagy öt párt kerül a parlamentbe: a Fidesz, a Jobbik, az MSZP, a DK és az LMP. "Régen nem tapasztaltam ilyen erős kormányváltó hangulatot, mint most" - tette hozzá.
Ha a választás után esetleg kormányra kerülne az ellenzék, parlamenti képviselő lesz, nem a DK frakcióvezetője, mondta. Ezzel kapcsolatban úgy fogalmazott, "támogatni akarom az új demokrata miniszterelnököt, azt szeretném, hogyne kihívót, hanem szövetségest lásson bennem". A pártelnök nem gondolja egyértelműnek, hogy Karácsony Gergely lenne az új miniszterelnök; erről a koalíciós tárgyalásokon döntenének.
A Jobbikkal nem fogad el közös, koalíciós kormányzást, mondta Gyurcsány. Ha a választás után a Fidesz kisebbségbe szorul, de a demokratáknak önmagukban nincs többségük, akkor szerinte olyan kormányról kell tárgyalni, amely egyetlen célja a NER lebontása. Ezen meghatározott időre szóló mandátummal, nagyjából egy évig dolgozna. Tekintettel a Jobbik és a demokratikus ellenzéki pártok közti távolságra, ez egy alapvetően szakértői karakterű kormány lehet.
"Egyoldalú lépéseket semmiképp nem fogunk már tenni" - nyilatkozta a visszalépések kapcsán. Mint mondta, a DK eddig 61 helyen lépett vissza. "Azoknak a pártoknak van ebben adósságuk, amelyek eddig csupán 1-2-3 helyen léptek vissza". Kölcsönös visszalépésekről informális tárgyalásokat folytatnak az LMP-vel, az Együttel és a Momentummal. Ezek a pártok Gyurcsány szerint egy választókerületet sem tudnak nyerni, de több helyen meg tudják akadályozni a baloldali győzelmet.
A DK-elnököt kérdezték Orbán Viktor állítólagos titkos svájci bankszámlájáról, amiről korábban beszélt. Mint mondta, "kevéssé valószínű", hogy a választásokig előkerül ezekről hitelesített bizonyíték. Ennek ellenére, nem bánja, hogy megosztotta értesüléseit a nyilvánossággal, és ilyen súlyú ügyekben minden más politikust is arra biztat: az első perctől tájékoztassa választóit.
Mivel Orbán Viktor nem adott magyarázatot arra, hogyan lett oroszellenes politikusból kormányra kerülve oroszbarát, a pártelnök el tudja képzelni, sőt azt gondolja, hogy Putyin zsarolja valamivel Orbánt. Elmondása szerint Putyin róla például már lemondása előtt tudta, hogy így fog tenni, mikor erről még csak szűk körben beszélt. A kérdésre, hogy az orosz elnök a jelenlegi vezetőkkel kapcsolatban is ilyen jól informált lehet, úgy válaszolt, "egészen biztos vagyok benne".
Gyurcsány szerint sok fideszes vezető kerülne börtönbe egy kormányváltás után, de nem azért, mert bármiféle elégtételt vennének majd rajtuk: "a demokratikus jogállam nem úri kaszinó, ahol sértődékeny széplelkű férfiak párbajra hívják egymást. Kétfajta elszámoltatás van. Az egyik a politikai, ezt választásnak hívják. A másik az igazságszolgáltatás. Egyik sem elégtétel" - fogalmazott.