A munkanélküli magyar fiatalok 45 százaléka hajlandó volna elköltözni jelenlegi lakhelyéről egy új munkahely miatt, harmaduk akár külföldre is költözne ennek érdekében – hívta fel a figyelmet a Portfolio az Eurostat legfrissebb, 2016-os adatokat tartalmazó felmérésére. Ez nagyjából megegyezik az uniós átlaggal. A felmérés szerint ugyanis az Európai Unióban élő 20-34 év közötti munkanélküli fiatalok fele költözne a munka érdekében, 29 százalékuk akár a határokon túlra is. A különbség mindössze az, hogy a magyar fiatalok inkább az unióban vállalnának munkát, és csak 9 százalékuk költözne az EU határain túlra, addig uniós átlagban nagyobb arányban – 17 százalékban - hagynák el az EU-t a fiatalok.
Máltán, Hollandiában és Cipruson egyébként a legmagasabb, mintegy kétharmadnyi azoknak az aránya, akik nem hajlandók lakhelyet váltani egy új munkahely miatt. A portugál, svéd és spanyol fiatalok viszont nagyon rugalmasak, hiszen a megkérdezettek kétharmada bevállalná a költözést.
A magasabb végzettséggel rendelkező fiatalok egyébként mobilisabbak, és szívesebben vállalnának munkát másik országban is. Ez nem meglepő, hiszen nagyobb valószínűséggel beszélnek egy vagy több idegen nyelven, ami elengedhetetlen a külföldi munkavállaláshoz.
Az EU-s döntéshozók nem titkolt célja, hogy különböző gazdaságpolitikai programokkal elősegítsék az országok közötti munkaerő-áramlást, különösen a fiatalokét, akik a legrugalmasabbak munkavállalás szempontjából. Emögött komoly gazdasági érdekek is húzódnak, tekintve, hogy Spanyolországban, Olaszországban vagy Görögországban óriási gondot okoz a munkanélküli fiatalok magas aránya, miközben például Németországban már rendkívül feszessé vált a munkaerőpiac.