Oroszország;Jean-Claude Juncker;Donald Tusk;Vlagyimir Putyin;Donald Trump;

Juncker és Putyin. Fotó: OLGA MALTSEVA / AFP

- Gratulál Putyinnak az EB, az Európai Tanács elítéli

Napokon belül több tagország is további intézkedéseket fogadhat el Oroszországgal szemben a Szkripal-ügy miatt, nyilatkozta Donald Tusk, az Európai Tanács elnöke. Jean-Claude Juncker, az Európai Bizottság elnöke három napja Vlagyimir Putyin újraválasztásához gratulált, és Donald Trumppal együtt kívánt neki sok sikert.

Komoly vitákat kavart, hogy Donald Trump, az Egyesült Államok elnöke, illetve Jean-Claude Juncker, az Európai Bizottság elnöke gratulált Vlagyimir Putyinnak, akit - az EBESZ szerint elnyomás kíséretében - ismét megválasztottak Oroszország vezetőjévé. A "gratuláció" kifejezést gondosan kerülve más nyugati vezetők is sok sikert kívántak Putyin következő 6 évéhez, köztük Angela Merkel és Emmanuel Macron is, írja a Guardian.

Mindez olyan nemzetközi légkörben történt, mikor Nagy-Britannia minden magas szintű diplomáciai kapcsolatot megszakított Oroszországgal, az EU közös nyilatkozatban ítélte el, mondván, nincs más ésszerű magyarázat, mint hogy Moszkva áll a Szkripal és lánya ellen idegméreggel elkövetett támadás mögött, és Putyin gyakorlatilag újrakezdte a hidegháborús fegyverkezési versenyt az Egyesült Államokkal - ahol szintén nemrég fogadtak el szankciókat az ország ellen.

Szkripal-ügy: több EU-tagállam is diplomáciai lépésekre készül
Napokon belül több tagország is további intézkedéseket fogadhat el Oroszországgal szemben Szergej Szkripal volt orosz kettős ügynök és lánya angliai megmérgezése miatt - jelentette ki Donald Tusk, az Európai Tanács elnöke az uniós vezetők pénteki brüsszeli csúcstalálkozója után, tudósít az MTI.
Akár már hétfőn újabb lépéseket jelenthetnek be bizonyos tagállamok, nyilatkozta az ülést lezáró sajtótájékoztatón Tusk. Azt nem tudta megmondani, hogy hány ország fontolgat további intézkedéseket, mindössze annyit közölt, hogy "egynél több, de nem az összes". Arra a kérdésre, hogy EU-szinten várhatóak-e más lépések a moszkvai uniós nagykövet konzultációra való visszahívásán kívül, azt válaszolta, hogy "túl korai lenne erről beszélni", a vizsgálatok lezárulta után, remélhetőleg áprilisban már többet tudnak majd mondani.

Európában március utolsó vasárnapján kezdődik, és október utolsó vasárnapjáig tart a nyári időszámítás, amit azért vezettek be, hogy az ébrenléti időszak jobban egybeessen a természetes nappali világosság idejével, ezáltal csökkenjen a világításra fordított villamos energia fogyasztás. Az átállításról azonban már a kezdetek óta zajlanak a viták.