Az Európai Labdarúgó-szövetség UEFA) minden lehetséges eszközzel küzd ellene, Orbán Viktor miniszterelnök viszont hiányolja a magyar stadionok lelátóiról a pirotechnikai eszközöket. A kormányfő szerint sokkal jobb lenne a bajnoki találkozók hangulata, ha ellenőrzött keretek között visszaengednék a pirotechnikát a lelátókra.
Lapunk korábbi labdarúgók véleményére volt kíváncsi a pirotechnikai eszközökről. Fehér Csaba 1998-2009 között 41-szer szerepelt a magyar válogatottban, nyolc évig volt holland klubok (PSV Eindhoven, NAC Breda, Willem II) játékosa.
„Azt gondolom, először a nézőket kellene visszacsalni a lelátókra, ha kevés a szurkoló, akkor a pirotechnika sem fog javítani a hangulaton, rosszul néz ki, ha félig vagy háromnegyedig üres stadionban piróznak – mondta az egykori védő. – Ha sokan vannak a szurkolók, akkor jó az alaphangulat, amin tovább javíthatnak a pirotechnikai eszközök. Hollandiában nem volt gyakori a pirotechnika a lelátón, viszont sokan voltak kint, nagyon jó hangulatuk volt a meccseknek. Amikor az MTK-val a Fenerbahce ellen játszottunk európai kupameccset, akkor a vendégszurkolók kilőttek egy rakétát a stadionból a Hungária körútra, szerencsére senki sem sérült meg. Engem nem zavart a görögtűz a lelátón, nem éreztem emiatt rosszul magam a pályán.”
Szeiler József 1988-1997 között 66 mérkőzésen állt a Ferencváros csapatának kapujában, 2000-től 2003-ig a klubot működtető kft., majd Zrt. igazgatója volt. Tagja volt az 1984-ben Európa-bajnokságot nyert ifjúsági válogatottnak.
„Játékosként szerettük, feldobta a hangulatot, ha a lelátón görögtüzek égtek – emlékezett Szeiler. - Annak persze nem örültünk, ha a füst bejött a pályára, és emiatt állt a játék, ez elég bosszantó tudott lenni. Azt gondolom, hogy szigorúan ellenőrzött keretek között, például meghatározva, hogy csak a mérkőzés előtt vagy után szabad pirózni, érdemes lenne engedni, mert hozzátesz a mérkőzés hangulatához. Amikor a Fradiban igazgató voltam, tűzijátékot rendeztünk a győztes meccsek után, ezeket nagyon szerették a drukkerek és a játékosok is, de ezt hozzáértő szakemberek csinálták, megfelelő hatósági engedélyek birtokában, a tűzoltóság felügyelete mellett. Azzal egyetértek, ha nincs szabályozva a pirotechnika alkalmazása, akkor nagyon veszélyes.”
Az UEFA tavaly decemberben Münchenben tartott tanácskozást a tagországok biztonsági szakembereinek részvételével. Itt elhangzott, hogy a pirotechnikai eszközök veszélyt jelentenek a futballmérkőzések résztvevőire, játékosokra, hivatalos személyekre és a nézőkre, ezért az UEFA semmilyen körülmények között sem engedélyezi ezek használatát a stadionokban. A szakemberek megállapították, hogy a különböző országok eltérő jogszabályai miatt az Európai Unióhoz fordulnak segítségért olyan előírás elkészítéséért, amely minden országban egyformán érvényesíthető.
Ausztriában másfél hete bejelentették, hogy a Belügyminisztérium elkezdte előkészíteni azt a törvényjavaslatot, amely az UEFA elvárásaihoz igazodva az összes osztrák stadionból kitiltja a pirotechnikai eszközöket.
Bánki Erik, az MLSZ elnökség tagja Orbán Viktor miniszterelnök március 1-jei, a pirotechnikát támogató kijelentése után a DigiSporton azt mondta, a magyar szövetség megvizsgálja, hogyan lehet a pirotechnikát visszahozni a magyar stadionok lelátóira. Lapunk március 13-án megkereste az MLSZ-t, szerettük volna megtudni, hogy mit tervez a szövetség, Orbán Viktorral vagy az UEFA-val fordul szembe? Kérdésünkre a mai napig sem kaptunk választ.