Bioritmus;hormonok;puffadás;

Illusztráció: Shutterstock

- Reggel kicsi, este nagy - Hormonális okai is lehetnek

A legtöbb nő állandó harcban áll a hasi zsírpárnáival, sokszor megesik azonban, hogy a nagyobb pocak nem (csak) a sok zsíros és cukros étel eredménye, hanem puffadás okozza, amelynek kiváltó oka valamilyen hormonális probléma is lehet - mondta dr. Koppány Viktória, a Budai Endokrinközpont endokrinológusa

A puffadás egyik legszembetűnőbb jele a gyorsan változó haskörfogat. Előfordul, hogy a reggel még normális méretű has estére jelentősen megnő, amit ráadásul székrekedés, gázképződés, bélgörcs, teltségérzés is tetézhet. Ennek hátterében számtalan tényező állhat; gyakran a helytelen életmód okolható érte, de nem ritka, hogy IBS, ételintolerancia, illetve különböző hormonális zavarok okozzák. Első körben ezért érdemes odafigyelni a rendszeres testmozgásra, a megfelelő mennyiségű folyadékfogyasztásra, valamint az egészséges, kiegyensúlyozott táplálkozásra. Kerüljük a finomított szénhidrátokat, például a kelt tésztákat, a cukrot, a zsíros és fűszeres fogásokat, valamint fogyasszunk minél több rostban gazdag ételt. Ne kapkodva együnk, hanem lassan, hogy minél kevesebb levegőt nyeljünk közben. 

Illusztráció: pexels.com

Illusztráció: pexels.com

Hormonzavar is okozhatja

Ha az életmódváltás nem vezet eredményre, lehet, hogy a hormonális rendszer a felelős. Terhesség során számtalan, a magzat fejlődését támogató hormonális változás megy végbe a szervezetünkben. Az ösztrogén és a progeszteronszint is megemelkedik, amelynek hatására lassul a bélműködés, hogy a baba megfelelő mennyiségű tápanyaghoz jusson. Ez viszont székrekedéssel, puffadással járhat. 

A klimax a terhességhez hasonlóan óriási hormonális változásokkal jár, amely emésztőrendszeri tünetekben is megnyilvánul. Ekkor először a progeszteron, majd később az ösztrogén szintje csökken. Jelentősebb progeszteronhiány esetén, a bélmozgások lassulása miatt gyakori panasz lehet a puffadás, amelyre hormonterápia nyújthat megoldást.

Az ösztrogénszint emelkedése és a progeszteron szint csökkenése bármely életkorban bekövetkezhet, ami a kellemetlen tünetek - puffadás, elhízás, hajhullás, migrén, meddőség, libidó hiánya – mellett kóros állapotokat, betegségeket is - PCOS, mióma is - okozhat. Kezelésében az ösztrogén-hatású vegyszerek és ételek, például szója mellőzésén kívül sokat segíthet a progeszteronpótlás.

Pajzsmirigy alulműködés esetén az anyagcsere folyamatok lelassulnak, így a szervezet működése is csökkentett üzemmódra kapcsol: csökken a pulzus, a vérnyomás, lassul az emésztés és székrekedés alakul ki, amelynek gyakori kísérő tünete a puffadás. Ha a laborvizsgálat igazolja a problémát, gyógyszeres kezelés segíthet a tünetek megszüntetésében.

Az inzulinrezisztenciát sokszor nehéz felismerni, mert a tünetek félrevezetőek is lehetnek. A magasabb inzulinszint hajhullással, hízással, menstruációs zavarokkal, pattanásos, zsíros bőrrel és fokozott szőrnövekedéssel jár. Általában meddőség esetén derül fény a problémára. Az IR székrekedéssel és puffadással is együtt járhat, amelyet okozhatja maga a kóros állapot, de az azt eredményező helytelen táplálkozás is. A cukor és a finomított szénhidrátok ugyanis nagyban hozzájárulnak a fokozott gázképződéshez.

Az édesgyökér, az édesfa vagy cukorkóró néven is emlegetett, az ánizsra emlékeztető ízű és illatú gyökérrel rendelkező gyógynövény növény kedvező hatásai a népi gyógyászatban és a kínai orvoslásban is ismertek. Légúti betegségek megelőzésére és a pajzsmirigyre gyakorolt jótékony hatásai miatt - orvosi ellenőrzés mellett - akár hosszabb ideig is szedhető. Adagolásával azonban nem árt vigyázni, mert túlzott mennyiségben akár kellemetlen szövődményeket is okozhat – derül ki a Budai Endokrinközpont tájékoztatójából.