Ha a pártja népszerűségét nem is tudja személyes elfogadottságához közelíteni Szél Bernadett, 44 százalékos kedveltségéből azért a választókerületében jócskán profitálhat. A Pest megyei második választókerületben (lásd: Budakeszi) a biztos szavazók között az LMP a második számú favorit 13 százalékkal - ezt mérte a Publicus Intézet.
Ugyan az MSZP-t a stabil pártpreferenciával bíró és választani akaró polgárok 15 százaléka szereti, ám ezen a placcon nem a szocialistákkal kell tárgyalnia a koordinációról a „Lehet Más a Politika” társelnökének, hanem Gyurcsány Ferenc pártjával (az MSZP-DK egyezség értelmében ebben a választókerületben a Demokratikus Koalíció állított jelöltet). És az a helyzet, hogy a DK itt mérsékelten hasít: a biztos szavazók mindössze 3 százaléka sorakozik fel mögé. Ez egyben azt is jelenti, hogy itt 4 százalékos eredményével a Momentum is előzi a Demokratikus Koalíciót, miközben országosan ez nem jellemző.
Nem vitás, a demokratikus ellenzék pártjai összesített támogatottságuk (36 százalék) alapján szerény reményekkel léphetnek kampányszorítóba, hiszen a Fidesz bírja a biztos választók felének szimpátiáját. Csakhogy két tényező árnyalja a képet. Az egyik a Jobbik 12 százalékos támogatottsága (szintén a biztos szavazók között) – ugyanis ha Szél Bernadett az egyértelmű kihívó, akkor számíthat némi átvoksolásra. A másik, hogy a választókerület lakóinak mintegy harmada bizonytalan, de 23 százalékuk urnához akar járulni. Esetükben a releváns kérdés az, melyik jelölt tudja elcsábítani őket.
A különböző ellenzéki jelöltekkel számoló variációk azt mutatják (lásd: ábránkat), hogyha mindenki rajthoz áll, az tuti bukta. Ahogy az is, amennyiben az ellenzéki pártok közül a DK favoritja (mint a demokratikus formációk közös jelöltje), illetve a Jobbik áll rajthoz. A leginkább akkor tudja megközelíteni a Fideszt az oppozíció, ha Szél veszi fel a kesztyűt, így az LMP társelnöke 5 százalékra közelíti meg a kormánypárti Csenger-Zalán Zsoltot – és még mindig ott van a Jobbik jelöltje tíz százalékkal, illetve 21 százaléknyi bizonytalan (utóbbi kör kétharmada voksolni akar). Megjegyzendő, korábban a DK-jelöltje, Tóth Zoltán választási szakértő azt mondta, ő kész visszalépni a legesélyesebb javára, egyelőnyös alku keretében.
Ábra: Publicus Intézet