A testület szerdai, zárt ajtók mögött tartott ülésének napirendjén csak a marosvásárhelyi iskolaügy szerepelt. Valer Dorneanu, az alkotmánybíróság - szemtanúk szerint az ülés kezdete után másfél órával haragosan távozó - elnöke csak a halasztás tényét közölte az előtérben várakozó újságírókkal, de nem részletezte, hogy az alkotmánybírák miért nem tudtak dönteni a kérdésben.
A bukaresti szenátus, mint írtuk, február 7-én a szociálliberális kormánykoalíció és az ellenzéki Mentsétek meg Romániát Szövetség (USR) támogatásával fogadta el a helyi hatóságok által felszámolt marosvásárhelyi iskola újraalapításáról rendelkező törvénytervezetet, amelyet a Romániai Magyar Demokrata Szövetség (RMDSZ) terjesztett a parlament elé.
Az előzetes normakontrollt két jobboldali ellenzéki párt, az európai néppárti tagsággal rendelkező Nemzeti Liberális Párt (PNL) és a Traian Basescu volt államfő vezette Népi Mozgalom Párt (PMP) kérte. Az óvás előterjesztői úgy értékelték: sérti a hatalmi ágak szétválasztásának alkotmányos elvét az, hogy a parlament iskolaalapítóként lép fel, holott a közoktatási intézményeket az önkormányzatok javaslatára miniszteri rendelettel kellene alapítani. A panaszosok szerint ezzel a törvényhozás önkényesen elbitorolja a végrehajtó hatalom hatáskörét.
Az RMDSZ azt követően terjesztett törvénytervezetet a parlament elé a marosvásárhelyi római katolikus gimnázium alapításáról, hogy bebizonyosodott, a helyi hatóságoktól nem várható megoldás. A magyar érdekképviselet szerint az iskola törvény általi létrehozása megakadályozná, hogy közigazgatási perrel lehetetlenítsék el az intézmény működését.
A Maros megyei tanfelügyelőség szeptember elején függesztette fel a magyar tannyelvű katolikus iskola működését egy tavaly kezdődött, az iskolaalapítás törvényességét megkérdőjelező ügyészségi eljárásra hivatkozva.