Douglas Wake Budapesten elmondta, hogy ez úgynevezett korlátozott választási megfigyelő misszió: a szavazás és a szavazatszámlálás szisztematikus megfigyelésére nem terjed ki munkájuk, de április 8-án elmennek majd néhány szavazóhelyiségbe.
Douglas Wake Budapesten
„Megfigyelőként végezzük munkánkat, nem azért jöttünk, hogy beavatkozzunk a dolgokba, vagy megmondjuk bárkinek, hogy miként intézze az ügyeit. Ez Magyarország választása, ugyanakkor ennek a választásnak nagy figyelmet szentelnek az országban és a külföldön is. Reméljük, hogy hozzá tudunk járulni a folyamat átláthatóságához” - magyarázta Douglas Wake, az ODIHR Korlátozott Választási Megfigyelési Misszió vezetője. A külügyminisztérium és a Nemzeti Választási Iroda (NVI) képviselőivel már tanácskoztak, a következő hetekben szeretnének találkozni jelöltekkel, a pártok, a civil társadalom és a média képviselőivel is.
A kampány alatt átfogó médiamegfigyelést végeznek, és figyelemmel kísérik majd a választások utáni helyzetet is.
A megfigyelők a választásokat abból a szempontból vizsgálják, hogy megfelelnek-e a magyar jogszabályoknak, valamint az EBESZ-nek tett tagállami vállalásoknak.
Január végén egy úgynevezett szükségletfelmérő misszió járt Magyarországon, amely felmérte, milyen formában van szükség az EBESZ ODIHR választással kapcsolatos tevékenységére. Ennek alapján úgy döntöttek, hogy 2014-hez hasonlóan ismét korlátozott választási megfigyelő missziót küldenek. Az ODIHR megfigyelőket keres a magyarországi parlamenti választásokra. Két-két regionális megfigyelőt keresnek Debrecenbe, Miskolcra, Pécsre, Győrbe és Szegedre, de összesen 27 posztot hirdettek meg a szervezet honlapján.
A választások megfigyelésére szakosodott legnevesebb szervezet az EBESZ (Európai Biztonsági és Együttműködési Szervezet) intézménye, az ODIHR (Demokratikus Intézmények és Emberi Jogok Hivatala). Az ODIHR az EBESZ-en belül relatív függetlenséget élvező szervezet; központja Varsó (az EBESZ-é Bécs).
Hónapokkal a szavazás napja előtt egy igényfelmérő misszió (Needs Assessment Mission, NAM) érkezik. Képviselői kormányzati szereplőkkel, politikai pártokkal, civil szervezetekkel és más szakértőkkel találkoznak, és jelentésükben javaslatot tesznek arra, hogy küldjenek-e az adott országba választási megfigyelői missziót, és ha igen, milyen típusút.
A nemzetközi megfigyelés a hidegháborús időszak után terjedt el, ekkor kezdtek a legfontosabb nemzetközi szervezetek (pl. az EBESZ, az Európa Tanács, az Európai Unió, az Afrikai Unió) ilyen tevékenységet folytatni. Emellett számos civil szervezet is végez választási megfigyelést, köztük a legismertebb az egyesült államokbeli Carter Center és a National Democratic Institute.