MSZP;LMP;Szekszárd;Harangozó Tamás;Hadházy Ákos;Közös Ország Mozgalom;

Fotó: Népszava

- Még várni kell az MSZP-s, LMP-s összeborulásra

Egyéniben jobb a szocialista Harangozó Tamás, mint az LMP-s Hadházy Ákos, ám bármelyikük is lép vissza, az esélyeik romlanak – a Közös Ország Mozgalom szerint Tolnában nem működik az egy jelölt.

Hivatalosan semmi nincs veszve, mert a jövő hét második felében újra egyeztethet az MSZP és az LMP a választókerületi koordinációról. A mai beszélgetés viszont soványka eredménnyel zárult, egyelőre nem körvonalazódik megállapodás. A tárgyalási alap az lett volna, hogy azokon a helyeken, ahol az MSZP visszalépett független jelölt javára (például Veszprém, Pécs, és így tovább) ott az LMP is tegye meg ezt a gesztust. Ettől azonban a „Lehet Más a Politika” ódzkodik – nem véletlenül, például az említett két városban 2014-ben mintegy 7-9 százalék körüli eredményt ért el. Azaz itt érdemi töredékszavazatra és listaépítésre számíthat az LMP. Azaz a praktikus szempont máris ütközik azzal az elvivel, miszerint mindenhol a legesélyesebb jelöltnek kell állva maradnia (Szél Bernadett szíves közlése a Magyar Nemzetben.) És a független jelölteknél nagyobb csattanás is volt a tárgyaláson – nevezetesen Szekszárd miatt.

Ez az a választókerület, ahol Hadházy Ákos indul egyéniben. Csakhogy a Közös Ország Mozgalom úgy találta (a mérést ehhez a ZRI Závecz Research Intézet prezentálta), hogy az LMP társelnöke a maga 14 százalékos kedveltségével épp harmadik a népszerűségi listán. A Jobbik 2 százalékponttal veri, az MSZP-s favorit pedig 5 százalékkal. Amennyiben minden jelölt külön indul, akkor az ellenzék 50 százalékot tud (a Momentumot jelöltjét is egy százaléknyian szeretik.) Viszont a mérés szerint minden visszalépés a Fideszt erősíti. Ez az feltételezi, hogy ha Harangozó lép vissza, akkor a szocialisták nagy része vonul passzivitásba, ha Hadházy, akkor az LMP szimpatizánsok kerülik el messzire az urnát, ha pedig a jobbikos jelölt, akkor mindkét említett párt hívei nagyrészt szkippelik a választást. És a Fidesz legalább 70 százalékkal győz.

A jelek szerint azonban mintha a mérés csak a jelenlegi biztos pártválasztókkal számolna. Holott a választást – lásd: Hódmezővásárhely – a bizonytalanok döntik el. Akik országosan mintegy 2,85 millióan vannak, ebből a tömegből ténylegesen 800-900 ezer ember fárad el az urnákig. Utóbbi csoportról azt lehet tudni (a Publicus Intézet kutatása alapján), hogy 44 százaléka szeretne szavazni, de egyelőre nincs preferenciája, azt majd a kampány üzenetei alakítják ki. Továbbá az említett 800-900 ezer ember 39 százaléka már tudja, kire voksol, csakhogy titkolja.

Pártja és Czeglédy Csaba között, az időnkénti ügyvédi tiszteletdíjakat leszámítva, nem volt és nem is lesz üzleti, gazdasági vagy pénzügyi kapcsolat - idézte az MTI a Demokratikus Koalíció elnökének szavait.