
A hátralévő másfél hónapban még összegyűlhet a szükséges egymillió aláírás, hogy a szervezők benyújthassák Brüsszelben az őshonos kisebbségek védelmének európai jogszabályba foglalását célzó kezdeményezésüket. A szervezők a kampány tavaly áprilisi kezdete óta több mint 650 ezer aláírást gyűjtöttek össze a tagállamokból — mondta el Vincze Lóránt, az őshonos kisebbségek európai ernyőszervezetének (FUEN) elnöke egy szerdai brüsszeli sajtóbeszélgetésen.
A kilenc pontból álló Kisebbségi Mentőcsomag nevet viselő törvényjavaslat-gyűjtemény elindítói többek között azt szeretnék, ha uniós törvények rendelkeznének a kisebbségek nyelvi és kulturális védelméről. Indítványozzák egyebek között, hogy az Európai Unió forrásokkal támogassa a kisebbségi nyelvet beszélő közösségeket, és biztosítsa számukra a szolgáltatásokhoz és az audiovizuális tartalmakhoz való hozzáférést az anyanyelvükön.
Ahhoz, hogy a Kisebbségi Mentőcsomag kezdeményezői hivatalosan benyújthassák a javaslataikat az Európai Bizottságnak, egy év alatt hét uniós országból összesen egymillió ember írásos támogatását kell megszerezniük. Az előírások azt is megszabják, hogy az egyes tagállamokból legkevesebb hány aláírást kell összegyűjteniük ahhoz, hogy a felvetéseikkel egyáltalán foglalkozni kezdjen a közösségi jogszabályokra egyedüliként javaslatot tehető Európai Bizottság.
Mostanáig Magyarországról, Romániából és Szlovákiából sikerült összeszedni a kisebbségvédelmi indítványokat támogató kellő számú aláírást, sőt, annak a többszörösét. A FUEN elnöke reményt lát arra, hogy az április 3-iki határidőig Bulgáriában, Dániában, Horvátországban, Lengyelországban, Spanyolországban és Szlovéniában is meglegyen a szükséges mennyiség. Ehhez azonban új lendületet kell adni a kampánynak. Magyarországon sem áll le az aláírásgyűjtés, nemrégiben Orbán Viktor miniszterelnök videóüzenetben buzdított a kezdeményezés támogatására.
A Kisebbségi Mentőcsomag kampánya során szerzett tapasztalatok megerősítik, hogy az európai polgárokat közvetlen jogszabály-kezdeményezési hatáskörrel felruházó uniós rendelet módosításra szorul. Az Európai Bizottság már letette az asztalra a javaslatait, amelyek a folyamat egyszerűsítését, átláthatóbbá tételét célozzák. A készülő európai parlamenti jelentés szerzői azt szeretnék, ha a képviselőtestületnek nagyobb beleszólása lenne a kezdeményezések értékelésébe és a tárgyalási folyamatba.