Az egyeztetéseken várhatóan érintik a Duna partra tervezett toronyház ötletét is, ami „belelóghatna” a világörökségi listán szereplő dunai part panorámájába. Az ICOMOS szakemberei hétfőn a Miniszterelnökségen tárgyaltak, csütörtökön pedig civil szervezetekkel egyeztetnek. Lapunk információi szerint utóbbi eseményre meghívást kapott a pesti zsidónegyed védelméért küzdő Óvás Egyesület, a Ráday Mihály vezette Budapest Városvédő Egyesület, valamint a Budapest Világörökségéért Alapítvány is.
A Lázár János vezette tárca tájékoztatása szerint az ICOMOS szakemberei "ahol szükséges, szakmai tanácsot adnak egy közös cél, a budapesti világörökségi helyszín hitelességének és integritásának megőrzése érdekében". Az UNESCO az egyeztetéseket követően alakítja majd ki az álláspontját, ha pedig javaslatait nem fogadja meg a magyar vezetés, akkor a dunai panoráma akár le is kerülhet a világörökségi helyszínek listájáról. Bécsben például már a veszélyeztetett, vörös listára került a város történelmi negyede a Heumarktra tervezett toronyház miatt.
Tavaly nyáron az UNESCO Világörökségi Bizottsága arra kérte a magyar kormányt, hogy ne engedjen világörökségi látképet romboló tornyokat a fővárosba. A Fővárosi Közgyűlés ugyanis korábban lehetővé tette, hogy 65 méter helyett akár 120 méteres toronyházak is épüljenek Budapesten. A kormányközeliként emlegetett Garancsi István cége, a Property Market Zrt. a Lágymányosi-öbölnél húzna fel egy felhőkarcolót, amely a bírálók szerint az eddigi fővárosi épületekhez képest négyszer magasabb lenne, kilátszana a Gellért hegy mögül, és a pesti oldalról nézve rontaná a Duna-part látképét.
Az ICOMOS szakemberei egyébként a toronyház mellett a Liget beépítésével, a belvárosban létrejött bulinegyeddel, valamint a budai várbéli építkezésekkel kapcsolatban is megfogalmazhatnak aggályokat.