Trükkös, rafinált módszerrel járják rendkívül udvarias, mosolygós, csinos hölgyek az újpalotai lépcsőházakat - írta Facebook-bejegyzésében Tóth Veronika (DK) önkormányzati képviselő, akit egy idős hölgy értesített arról, hogy egy ismeretlen civil szervezet nevében csöngetnek be az otthon lévő nyugdíjasokhoz, és felteszik azt a roppant átlátszó kérdést, hogy vajon ők is magasnak találják-e a jelenlegi gyógyszerárakat? Ehhez gyűjtenek aláírásokat, és kérnek el minden fontos személyi adatot: nevet, lakcímet, anyja nevét és személyi számot.
Milyen érdekes, jegyezte meg a képviselő, pont ezek az adatok kellenek majd a képviselői jelöltinduláskor a támogatói aláírások megszerzéséhez. A helyi lakosok szerint egy független képviselőjelöltként induló folyamodott ehhez a csalás határát súroló adatszerzési trükkhöz - mondta el érdeklődésünkre Tóth Veronika. - Ugyanis az aláíróíveknél majd éles helyzetben csak az adatok hitelességét ellenőrzik, az aláírások valódiságát már nem.
A helyi képviselő feltette azt a kérdést is, hogyha valaki előre tudja, neki személy szerint biztos nem fognak elegendő ajánlást adni, de megszerzi az adatokat, és azokat felhasználja, az vajon választási csalásnak számít-e? Ez azért fordult meg a fejében, mert egy sima aláírásgyűjtésnél bármilyen közérdekű kérdésben nem szokták az "anyja nevét" és a személyi számot begyűjteni, csupán nevet és elérhetőséget.
Ahhoz, hogy valaki képviselő-jelölt lehessen, 500 aláírást kell összegyűjtenie, de erre most még nem lehet sort keríteni. Az áprilisi országgyűlési választás hivatalos aláírásgyűjtésének kezdete 2018. február 19-e. Aki tehát Újpalotán gyűjtötte az adatokat, kicsit elsiette a dolgot.
- Mindenki jól gondolja meg, hogy kinek, mikor, mit ír alá, és ellenőrizze, hogy kinek adja oda az adatait! - figyelmeztette a lakótelepi betelefonálókat a helyi képviselő.