oktatás;tüntetés;diákok;Független Diákparlament;

- Visszaszámlálás - Egy hetet adnak a diákok

A szülők is egyetértenek a múlt heti diáktüntetésen elhangzottakkal. A Független Diákparlament "meglepetés-akciókkal" készül, ha a kormány nem reagál követeléseikre.

A szülők oktatással kapcsolatos aggodalmai is alátámasztják a múlt pénteki több ezres diáktüntetésen elhangzottakat – derült ki a Szülői Hang felméréséből. A szervezet kérdőívét eddig több mint ötezer szülő töltötte ki, és az első, kedden közzétett részeredmények szerint a válaszadók 82,9 százaléka jelezte problémaként a diákok túlterheltségét. Sokuk szerint a gyerekeknek nem jut kellő idejük az életkoruknak megfelelő játékra, sportra, családi és szabadidős programra. Ugyancsak gondnak tartják az önállóságra nevelés, valamint az örömteli tanulás hiányát. A kutatás még nem ért véget, a kérdőívet február végéig lehet kitölteni.

A kormánynak még egy hete van a válaszadásra, miután a Független Diákparlament (FDP) a demonstráción meghirdetett 12+1 pontos követeléslistát eljuttatta a minisztérium képviselőihez. Ha a kabinet képviselői január 31-ig nem reagálnak érdemben, az FDP újabb "meglepetés-akciókkal" folytatja a közös kiállást egy korszerű, diákközpontú oktatási rendszerért. Követeléseik között szerepel a szabad tankönyvválasztás visszaállítása, a diákok heti óraszámainak csökkentése, a tankötelezettségi korhatár visszaállítása a jelenlegi 16-ról 18 évre, illetve világnézetileg semleges oktatás biztosítása minden tanuló számára.

– Olyan tömeg gyűlt össze a múlt pénteki budapesti diáktüntetésen, amit már nem lehet figyelmen kívül hagyni – mondta a Népszavának Tarnay Kristóf Ábel, a demonstrációt szervező (FDP) kommunikációs koordinátora. Emlékeztetett: a kormánysajtóban megjelentekkel ellentétben az FDP négyéves fennállása alatt többször is próbált egyeztetni az Emberi Erőforrások Minisztériumával, valamennyi javaslatukat megküldték az oktatási tárcának, ám minden alkalommal süket fülekre találtak.

Még a határidő előtt, most vasárnapra tüntetést szervez a pedagógusokból álló Tanítanék Mozgalom. A demonstrációval kapcsolatban kedd délutánig félezren jelezték részvételi szándékukat és az érdeklődők száma is mindössze 2700. Tarnay azt mondta, hogy az FDP támogatja a megmozdulást, ám arról még nem döntöttek, szervezetük részéről mennyien lesznek ott. Hangsúlyozta: a tanárok melletti kiállást és a kormány esetleges elutasító reakciójára tervezett jövőbeni FDP-s megmozdulásokat külön kell kezelni.

Tüntetésszabadság
A napokban több hír szólt arról, hogy iskolaigazgatók tiltották meg diákjaiknak a délutáni, tehát iskolaidőn kívüli tüntetésen való részvételt vagy meg nem nevezett "következményekkel" fenyegették őket. Az állami iskolafenntartó Klebelsberg Központ lapunkat úgy tájékoztatta: az, hogy egy diák a tanítási órák után mit csinál, milyen rendezvényen vesz részt, a szülő, illetve gondviselő felelőssége.
Ha bármilyen okból tanóráról hiányzik a tanuló, de azt igazoltan – például szülői igazolással – teszi, akkor sem érheti semmilyen hátrányos következmény. Hozzátették: a hírekkel ellentétben a Klebelsberg Központ és a tankerületi központok nem listázták és a jövőben sem fogják listázni a tüntetéseken, megmozdulásokon résztvevőket. Minden ilyen kezdeményezést elítélnek.

Nem szavaznak, mert úgyis elmennek

Fásultak a diákok, politikai aktivitásuk csekély – panaszolta Bradánovics Bendegúz, a diáktüntetés egyik szónoka, hogy nehéz felrázni a fiatalokat.

- Csak négy-ötezer diákot érdekel a jövője?

- Szerintem ez nem rossz szám.

- Ahhoz képest, is, hogy a Facebookon 39 ezren lájkolták a rendezvényt, s 14 ezren állították, részt vesznek rajta?

- Azért tudjuk, kattintani mindig egyszerűbb.

- A fotelforradalmárok országa vagyunk?

- Egyértelműen! A fiatalokat ráadásul semmi sem érdekli, ami kapcsolatba hozható a politikával. Hiába próbáltuk elmagyarázni, most az oktatásról lesz szó, sokak ezt is pártokhoz, kormányhoz kötik. Másokat pedig a belebegtetett retorziók tartottak vissza.

- A 444 videóján két kaposvári fiatal még az arcát sem merte vállalni…

- Azt hiszem, ez elég beszédes! Egyfelől az iskolai következményektől tartottak sokan, másfelől pedig, ami még borzasztóbb, a szüleiket féltették. Attól, hogy elveszíthetik az állásukat, azért mert ők tüntetnek.

- A választáson viszont a fülke magányában fejezhetnék ki elégedetlenségüket.

- Ennek ellenére a 18-25 éves korosztály igencsak alulreprezentált lesz. Nem mennek el szavazni, mert úgy érzik, senki sem képviseli őket. Sokan ráadásul úgy vannak vele: nem érdekel, ki kerül hatalomra, mert úgyis elmegyek az országból.

- Ahogy a tüntetésen kiderült, Ön is hasonlóképpen tervez.

- Másfél éve szervezkedem, agitálok, demonstrálok, az egyetem mellett ráadásul dolgozom is. Egyszerűen belefáradtam és belefásultam. Kimegyek Németországba pénzt keresni, aztán folytatom a jogi egyetemet Pécsen.

- Azokat meg lehetne szólítani valahogy, akik maradnak?

- Nem a diákoknak kellene vinniük a zászlót, hanem a pártoknak, civileknek kell megkeresnie ezt a korosztályt. Fogékonyak lennének rá, ha értelmesen közelítenék meg őket. A jelentős többség ugyanis látja, nagy a baj, emiatt jellemzően elutasítják a jelenlegi hatalmat. Sokan még a Fidelitasba is csak azért lépnek be, hogy érvényesülni tudjanak. Nem tetszik nekik a rendszer, de megértették: így előnyökhöz juthatnak. - Vas András

Elhallgattatták
Bradánovics Bendegúz az oktatás hibáiról akart beszélni társai előtt
A kaposvári diák másfél éve került reflektorfénybe: gimnazistaként próbált felszólalni az Országos Diákparlament somogyi ülésén, ám megvonták tőle a szót, s mondandója átírására kényszerítették, amikor az oktatási kormányzat hibáiról beszélt. A múlt novemberben pedig az Országgyűlés Kulturális bizottságának ülésére látogatott el, hogy személyesen adhassa át a Független Diákparlament nyolcvan pontos programját Balog Zoltán humánminiszternek.