Az alultervezett és kiszámíthatatlan pályázati források miatt hátrányban lévő független előadó-művészeti szervezeteket ismét hátba támadták – áll a Független Előadó-művészeti Szövetség (FESZ) sajtónak eljuttatott minapi közleményében. A szervezet elnöke Rihay-Kovács Zita lapunknak elmondta, hogy a történtek hátterében szerintük az áll, hogy a művészeti bizottságok által szakmai egyeztetések alapján javasolt kurátorok helyett a minisztérium más személyeket ültet be a független színházak működési pályázatát elbíráló kuratóriumokba. Rihay-Kovács Zita szerint a Hoppál Péter, az Emberi Erőforrások Minisztériuma kulturális államtitkára által aláírt döntés leginkább azért problematikus, mert a változtatást nem előzte meg megfelelő egyeztetés és a megoldás a szakmai indokokat is nélkülözi. A közlemény is kitér rá, hogy az elmúlt három évben a kurátorok kiválasztásakor érvényesített szakmai szempontok, és a pályázók többségét tömörítő érdekképviseleti szervezet véleményének figyelembevétele biztosította a független színházak és táncegyüttesek működési pályázata elbírálásának szakmai legitimációját, amit mutat az is, hogy a döntést nem követte a pályázók részéről a korábban jellemző hangos kritika. A Független Előadó-művészeti Szövetség szerint most ezen a gyakorlaton változtatott a minisztérium, kockáztatva a szakmaiságot és a tervezhetőséget. A kuratóriumokba a szakmai szervezetek véleményezésével javasolnak tagot az előadó-művészeti bizottságok, amelyek a miniszter munkáját segítő szakmai tanácsadó és javaslattevő szerepet töltenek be. Most több általuk javasolt kurátor helyett kért fel más tagot Hoppál Péter államtitkár. Emellett a kurátorok díjazása is csökkent.
A FESZ által is támogatott kurátorok közül Kenesei Edina kulturális menedzser lemondott a megbízatásáról. Lapunknak ezt azzal indokolta, hogy őt az egyik pénzosztó kuratóriumból kivették, egy másikban viszont bent hagyták volna. Ez a módszer szerinte szakmailag elfogadhatatlan, mert úgy véli, hogy ugyanannak a személynek kell ülnie az alkotócsoportok, társulatok pályázatait és a befogadóhelyek működési pályázatait elbíráló testületekbe.
A történtek hátteréhez hozzátartozik, hogy mivel több szakmai szervezet véleményezi a kurátorok személyére a bizottságok által tett javaslatot, ha a véleményüket előzetesen egymással nem egyeztetik, és az eltérő véleményekről a döntéshozó nem ütközteti további egyeztetés keretében, előfordulhat, hogy egymás jelöltjeit ütik ki a névsorból.
Lőrinczy György, a Színházművészeti Bizottság tagja nem tartja súlyosnak a most kialakult helyzetet, mert szerinte annyi történt csupán, hogy az államtitkár két jelölt esetében azt vette figyelembe, hogy az öt szervezet közül kit javasolnak többen. A többi esetében pedig tudomásul vette a jelölést. Lőrinczy, azt viszont megjegyezte, hogy az előadóművészeti bizottság által delegált jelöltekkel szembeni kifogásokat a szakmai szervezetek (Magyar Teátrumi Társaság, Táncművészek Szövetsége, Nemzetiségi Színházak Szövetsége) már az előzetes szakmai egyeztetésénél is jelezhették volna. Ezzel megelőzhették volna a mostani konfliktust.
A Független Előadó-művészeti Szövetség soron kívüli egyeztetést kezdeményez Hoppál Péter kulturális államtitkárral a működési pályázatot elbíráló kurátorok személyével kapcsolatban. A szövetség felkérte az államtitkárt arra is, gondoskodjon róla, hogy a pályázatokról szóló döntés kihirdetése 2018. március végéig, vagyis a parlamenti választások előtt megtörténjen.
Úgy tudjuk, hogy a táncművészeti kuratóriumba Kenesei Edina kulturális menedzser helyett Topolánszky Tamás koreográfust, az egyik színházi kollégiumba pedig Borsos Beáta gazdasági színházi szakember helyett Németh Ákos drámaírót kérte fel Hoppál Péter államtitkár.