A környezetvédők azzal vádolják Izraelt, Jordániát és Szíriát, hogy az elmúlt évtizedekben komoly károkat okoztak a Jordán folyó ökorendszerében: a három ország a hatvanas évektől gátak, csatornák, víztárolók üzembe helyezésével használja és vezeti el a Jordán, illetve mellékfolyói vizét. Többek között ezért, és a magas párolgási arány miatt a Holt-tenger is – amelybe a Jordán torkollik – zsugorodik.
Ahogy az egész világon úgy a Jordán vizének 65 százalékát is a mezőgazdaság használja fel, ez fenntarthatatlanul magas arány. „Nem mondhatjuk a következő generációnak, hogy elpazaroltuk a vizeteket, mert túl sok paradicsomot termeltünk” - mondta a királyi udvar egy névtelenséget kérő embere. A Jordánnak sohasem volt túl nagy a vízhozama, az ország története során viszonylag alacsony számú népességet kellett ellátnia. De az utóbbi hetven évben nagy változások történtek: 1948-ban több százezer palesztinai menekült érkezett, majdnem megháromszorozva az ország vízigényét. Később libanoniak, irakiak és még több palesztin érkezett, az utóbbi években líbiaiak és jemeniek költöztek Ammanba, az ország fővárosába. Eközben saját népessége is az egyik leggyorsabban növekedő volt a régióban.
Mára a folyó Jordánia egyetlen vízforrása szennyezett és alig csordogál, a néhány víztározó szinte javíthatatlanul használhatatlanná vált. Az esőzések csökkenése és a globális felmelegedés következtében drámaian csökkentek a tartalékok.
Az ország túl szegény ahhoz, hogy nagy mennyiségben sótlaníthasson tengervizet, illetve megjavítsa szivárgó vezetékrendszerét – írja a Newsweek cikkében. A vízhiány már összetűzéseket szított a menekültek és a helyiek között. Az eddigi tervek, megoldások, külföldi segélyek nem képesek a problémát a maga teljességében kezelni. „Nagy befektetésekre van szükség, amelyek meghaladják Jordánia lehetőségeit, a megoldás határokon átívelő együttműködést kíván” – mondta El-Hassan Bin Talal Jordánia hercege. De épp ez jelenti a problémát is. Jordánia vezető tengervíz-sótlanítási projektje, amely a Vörös-tengert aknázná ki, már többször elhalasztódott, legutóbb diplomáciai válság következtében, amely nyár óta visszavetette a határon túli kapcsolatokat. Amint azt a The Times of Israel írja: Izrael tudtára adta Jordániának, hogy nem folytatja a tárgyalásokat a Vörös-tenger vizét a Holt-tengerbe vezető vezetékről, amíg nem nyithatja újra nagykövetségét Ammanban. (Júliusban követség izraeli biztonsági őre lelőtt két jordániait, miután egyikük késsel megszúrta.)