Egyre nagyobb tiltakozás bontakozik ki az ellen, hogy jelentősen emelné a tagdíj mértékét a Magyar Orvosi Kamara (MOK). A Rezidensek és Szakorvosok Szakszervezete (ReSzaSz), valamint az 1001 orvos hálapénz nélkül csoport közös közleményben buzdítja a hétvégi országos küldöttgyűlésre készülőket, hogy ne szavazzák meg a javaslatot. Közben már csaknem hétszázan írták alá azt a petíciót, amelyet egy fiatal orvos, Drajkó Zsombor fogalmazott az emelés ellen. Nagy Ákos keszthelyi fogorvos, aki szeptember elején háromnapos munkalassító akcióra vette rá kollégáit, most a közösségi portálon rögtönzött szavazással próbálja mérni mekkora az orvosok hajlandósága emelt tagdíjat fizetni. A kérdésére néhány óra alatt több százan jeleztek vissza, ám egyetlen voks sem akad az emelés mellett. A kérdésben a köztestület szombati küldöttgyűlése dönt.
A Népszava számolt be először arról, hogy MOK a jelenlegi 27600-ról 48 ezer forintra növelné januártól a doktorok éves tagdíját. A hír után megélénkültek az orvosi portálok. Többen kétségbe vonták az információ hitelét, mondván, ha ez így lenne, a kamara vezetése nyilván megbeszélte volna ezt az orvosokkal is. Végül egy, a budapesti küldötteknek írott körlevél mellékletébe belekerült maga a javaslat is. Ebből kiderül, hogy a tagdíjemelés tervéről a MOK fővárosi szervezete november 29-én meghallgatja Éger István elnököt. A díjemelést pedig az előterjesztők azzal indokolták, hogy a problémamentes gazdálkodásához a most rendelkezésre álló évi mintegy 600 millió forint duplájára van szükség. A többletből fizetnék ugyanis a testület apparátusa tagjainak béremelését. Mint írták: „Augusztustól a hazai bruttó átlagkereset – a KSH adatai szerint – 292400 forint volt, amely 13,2 százalékkal magasabb, mint egy évvel korábban.” Ezt a változást a meglévő összegből nem tudták kompenzálni az érintetteknek. Végül a megjegyzik: „a Magyar Orvosi Kamara kitartó érvelésének eredményeként az elmúlt egy év során elért jelentős orvosi alapbér emelés erre biztos fedezetet nyújt.”
Lapunk több küldöttet is megkérdezett, mit képvisel majd béremelés ügyben a küldöttgyűlésen. Szilvási István professzor azt mondta: ő még azt sem tudja, valóban napirendre kerül-e a kérdés. A küldöttgyűlés napirendi pontjai között, a neki postázott dokumentumokban konkrétan ez a téma nem szerepel. Hozzátette: abban bízik, hogy a budapesti kamara ülésén Éger Istvánnal sikerül tisztázni ezt a kérdést.
A tagság széleskörű véleményét biztosan nem ismerik a küldöttek – mondta lapunknak Weltner János. Ahhoz a területi kamaráknak össze kellett volna hívniuk a tagokat, de ez nem történt meg. Ezért a küldöttek csak magukra hagyatkozhatnak, amikor majd szavaznak. Így, ha lesz döntés, akkor abban biztosan lesz demokráciadeficit. Hozzátette: úgy tudja, a Csongrád-megyeiek küldtek egy levelet, amely szerint nem tartják megfelelően előkészítettnek a tagdíjemelést, ezért azt kérték, a küldöttgyűlés szombaton ne tárgyaljon arról.
Selmeczi Kamill háziorvos, Zala-megyei küldött logikusnak és szükségesnek tartja díjnövelést. Úgy véli, most is csak egy hangos kisebbség próbálja a kamara ellen hangolni az orvosokat. Miközben – szerinte – a havi négyezer forintos tagdíj könnyedén befizethető az orvosi jövedelmekből.