Műsormagazin;választás;kormányváltás;bizonytalanok;

Az LMP és a Momentum is kevés lesz, a Jobbikkal is meg kell egyezni. FOTÓ: Molnár Ádám

- "A választók nem hülyék"

A Fidesz csak akkor nem tud kormányt alakítani negyedszer is, ha a demokratikus ellenzék a Jobbikkal is tárgyal a 106 körzetben indulók "koordinált visszaléptetéséről" - ez egy szocialista számolás eredménye.

Ha az ellenzék külön indulna a 2018-as választásokon, a Fidesz a mai viszonyok között több, mint 70 százalékot kapna. A demokratikus oldalon ezért kötelező a lehető legszélesebb körű összefogás – mondta a Népszavának Bernáth Attila. Az MSZP választmányának egyik elnökhelyettese a választási rendszert szimuláló, matematikai modellekre épülő mandátumbecslő programot fejlesztett, amely a 2014-es voksolás adataira és az ismert párt támogatottsági változásokra alapoz. Azt vizsgálja, hogy a listán és egyéni körzetekben milyen eredmények várhatóak.

– Az MSZP-DK-Együtt-P-Liberális ötös az elmúlt hónapokban a biztos pártválasztók között 24-29 százalékon állt, az LMP-Momentum duó 7-9 százalékon, a Fidesz pedig 44-49 százalékon. Külön indulás esetén minden vizsgált hónapban 70 százalék feletti eredménye lett volna a kormánypártnak Bernáth szimulációja alapján. Az MSZP és a DK koordinált indulása esetén a Fidesz legalább 67, 3 százalékot kapott volna, ami még mindig kétharmad – magyarázta a politikus.

Sok minden múlik az LMP-n és a Momentumon a szocialista választmányi elnökhelyettes szerint. – Ha ez a két párt is bekapcsolódna legalább a koordinált indulásba, akkor biztonsággal megakadályozható a Fidesz kétharmada – állítja Bernáth, aki szerint a zöldpárt és most már a Momentum felelőssége ebben a kérdésben hasonló, mint amilyen 2014-ben volt. Akkor ugyanis 11 mandátummal többet nyert volna az összefogás, ha Szél Bernadették csatlakoznak hozzá. Mivel azonban nem így történt, kétharmada lett a Fidesznek.

Bernáth szerint 3-20 százalékos pártok önálló indulása esetén nincs esély a kormányváltásra. – A választók nem hülyék, tudnak számolni. Ha érzik a reményt arra, hogy van realitása a győzelemnek, akkor elmennek szavazni a bizonytalanok is. A szimuláció pedig egyértelműen megmutatja: van olyan algoritmus, amely a mai magyar valóságban alkalmas arra, hogy Orbán Viktor rendszerét parlamenti választások útján legyőzzük – hangsúlyozta a szocialista politikus. Ennek a politikai esélye azonban jelenleg csekély. – Tegyük fel, hogy a Jobbik hitet tesz a leendő IV. Köztársaság demokratikus alapértékei mellett, majd megegyezik a demokratikus oldallal a „koordinált visszaléptetésben”. Így nem válnak politikai szövetségesekké, de a szavazatok minél nagyobb arányú egyesítése mentén sokkal több egyéni körzetet lehet megnyerni – mondta az ellenzéki politikus, hozzátéve: ebben az esetben a Fidesz biztos, hogy nem tudna kormányt alakítani.

Kulcselem lehet a paksi bővítés állami támogatása ügyében az Európai Bíróság előtt induló perben az a dokumentumcsomag, amely egy másik (a bővítési tender elmaradása miatti) eljárásban keletkezett az Orbán-kormány és az Európai Bizottság tárgyalásairól. Ha Ausztria keresete nyomán a bíróság felhasználja az iratokat, a magyar álláspont érvényesítése rendkívül nehézzé válhat.