Nemcsak Oroszország tesz meg mindent azért, hogy internetes manipulációval befolyásolja a politikai közhangulatot egy másik államban, hanem Kína, sőt több állam kormánya is. Ez derül ki a Freedom House-nak abból az átfogó jelentéséből, amely az internet szabadságát vizsgálta. A kedden közzétett jelentés szerint 2016-ban az Egyesült Államokon kívül még további, legalább 16 országban játszott fontos szerepet az online manipuláció és a dezinformáció.
Az emberjogi szervezet megállapította, a 65 vizsgált állam mindössze negyedében nevezhető szabadnak az internet, ami azt jelenti, hogy akadályok nélkül érhető el az internet, nem befolyásolják annak tartalmát, nem élnek vissza a felhasználók emberi jogával. Michael J. Abramowitz, a Freedom House elnöke a 44 oldalas jelentés közzétételekor elmondta, hogy a politikai, nem emberi automatikus bejegyzések, a botok, illetve a fizetett kommentátorok alkalmazásának úttörője Oroszország és Kína volt, mára azonban mindezek általánosnak tekinthetőek a világban. Mint mondta, ezek „megsemmisítő hatást gyakorolhatnak” a demokráciára.
Az elmúlt napokban egyre több információt hoztak nyilvánosságra a Katalán függetlenségi mozgalom orosz befolyásolását illetően. Mariano Rajoy spanyol kormányfő a hét elején ismertette, hogy a témával sokat foglalkozó Twitter-fiókok között sok volt a – függetlenséget támogató – hamis felhasználó. Ezek több mint 50 százalékát Oroszországban hozták létre, a 30 százalékát pedig Venezuelában. Csupán a fiókok 3 százaléka volt valódi – mondta a néppárti miniszterelnök a Handelsblatt német gazdasági napilapnak. „Az aktivitás egy jelentős része orosz területről származott – azt nem tudjuk pontosan, hogy maga az orosz kormány állt-e mögöttük –, egy másik része pedig Venezuelából” – idézi az El País Dolores Cospedal spanyol védelmi minisztert, aki hétfőn, az EU külügy- és védelmi miniszteri tanácskozásán is beszámolt európai kollégáinak a tapasztalatokról.
A 65 vizsgált ország közül a kínai internet helyzete volt a legdrámaibb. Pekinget Etiópia és Szíria követte. A Freedom House ugyanakkor megállapította, hogy Iránban és Üzbegisztánban javult az internet szabadsága, igaz, nem túl jelentős mértékben, hiszen a negatív listán ezen államok továbbra is a negyedik, illetve a hatodik helyet foglalják el. Oroszország a 15. helyen áll a világhálót befolyásoló államok között, ami egy év alatt visszalépést jelent. Fehéroroszországban a mobiltelefonok internetes hozzáférését korlátozták úgy, hogy a felhasználók ne továbbíthassanak élő felvételeket telefonjukkal. Sanja Kelly, az emberi jogi szervezet „net projektjének” igazgatója megjegyezte, a kormányok manapság arra használják fel a szociális médiát, hogy antidemokratikus álláspontjukat népszerűsítsék. Ezen manipuláció ellen azonban rendkívül nehéz küzdeni.
Az amerikai elnökválasztás befolyásolása a legjellemzőbb példa arra, hogy ezt a manipulációt az egyes kormányok nem csak saját választóik befolyásolására használják fel. Ukrajna például orosz tartalmakat tett elérhetetlenné, köztük közösségi oldalt, internetes keresőmotort. Szudán kiberhadsereget tart fenn, amely a Facebookon s a WhatsAppon aktív. Törökországban 6000 fizetett propagandista akadályozza az ellenzék internetes tevékenységét és ír kormányt éltető kommenteket. Fülöp-szigeteken 10 dollárt fizetnek azoknak, akik a brutális drogellenes háborút éltetik bejegyzéseikben. Oroszországban a bloggereknek minden adatot meg kell adniuk magukról.