Még novemberben odaérhet az adósmentő támogatás a kórházakhoz – értesült a Népszava. Mintegy 56 milliárd forintos konszolidációs csomagot hagyott jóvá a kormány az egészségügyi intézmények adósságainak rendezésére. Lapunk úgy tudja: az intézmények közötti pénzosztás elveit a jövő héten ismerteti a főigazgatókkal Ónodi-Szűcs Zoltán. Az egészségügyért felelős államtitkár már korábban egyértelművé tette: ezúttal elmarad az automatikus, szolgai pénzosztás. Az eladósodás mértéke ugyanis csak az egyik szempont lehet, amellett megnézik azt is, ki, mit tett az elmúlt évben a gazdálkodása stabilizálásért. Így elvben olyan intézményeknek is juthat a konszolidációs milliárdokból, amelyeknek nincs is adósságuk.
A Magyar Államkincstár adatai szerint szeptember végén 39,4 milliárd forinttal tartozott az egészségügy a beszállítóinak. Az 56 milliárdos összegből a működést racionalizáló, a biztonságos betegellátásra ösztönző programokkal is pályázhatnak a kórházak. Erre a célra 11 milliárd forintot különítenek el. Mészáros János, az ellátórendszer működtetésért felelős helyettes államtitkár kedden a Medicina Fórum–MOTESZ konferenciáján annyit elárult, hogy az 56 milliárdos keretből az említetteken kívül fedezetet biztosítanak a tételes finanszírozású gyógyszerekre. Ez utóbbi bejelentés azért is érdekes, mert szerdán megjelent a Magyar Közlönyben az jogszabály, mely 42 milliárd forinttal egészíti ki az E-Alapot. Az összegből 28 milliárd forint eleve a gyógyszerkassza túlköltését kompenzálja. A 42 milliárdos gyorssegélyre azért volt szükség, mert – mint arról a Népszava elsőként beszámolt – a kormány olyan rosszul tervezte a betegellátásra elkölthető pénzt, hogy csak az extra támogatással biztosítható az év hátralévő részében a zavartalan gyógyítás.
Az elemzők évek óta figyelmeztetnek arra, hogy évente általában egy-két havi összeg hiányzik a kórházak kiegyensúlyozott gazdálkodásához. Ezért aztán hiába ad a kormány rendre pénzt a konszolidációra, az eladósodás elkerülhetetlen. Lapunknak kórházigazgatók azt mondták: ha most a kormány ténylegesen rendezné lejárt számláikat, az jelentősen megkönnyítené az évkezdést. Sőt, még az eladósodás üteme is lassulhat. Az idei finanszírozási változások – például a növekedő fix díjak – eleve javították még a legnagyobb adósságokat összegyűjtők pozícióit is. Ha pedig a novemberi béremelés is „beépül” az átlagos esetre jutó díjakba, az már közelítené az ellátás valós költségeit.
Egyelőre a szakdolgozók novemberi átlagos 12 százaléka, s az orvosok 100 ezer forintos bértöbblete december elején még a gyógyítás költségeitől elkülönítve érkezik majd meg az intézményekbe. Ez alaposan megnehezíti az állam által finanszírozott magánszolgáltatók sorsát, mert így nekik béremelésre egyetlen fillér sem jut. Így hiába látnak el közfeladatot, saját dolgozóik bértöbbletét maguknak kell előteremteniük.
A Népszava információ szerint az államtitkárság már a januári finanszírozásba beletenné a béremelés fedezetét, így a mostani átlagos esetért járó 180 ezer forint körülbelül 200 ezer forintra emelkedhet.