Tavaly 50 százalékkal magasabb volt a légkör széndioxid tartalmának emelkedése, mint az elmúlt tíz év átlaga, adta ki a jelentést a WMO, a Meteorológiai Világszervezet. A kutatók szerint az emberi tevékenység és az El Niño nevű időjárási jelenség együttesen 800 ezer éve nem látott értékre emelte a CO2 szintet az atmoszférában, ami nagyrészt elérhetetlenné teszi a globális felmelegedés kordában tartásának kitűzött céljait. A méréseket a Föld 51 országában elhelyezett állomásokon végezték, a széndioxidra, a metánra és a nitrogénoxidra vonatkozóan. A légköri gázok koncentrációját általában részecske per millióban adják meg, ami azt mutatja meg, hogy egymillió összes gázmolekulában hány molekula a mért gáz. Tavaly a széndioxid mutatója 403,3 volt, míg 2015-ben 400. „Ez a legnagyobb növekedés, amit a hálózatunk az elmúlt 30 évben mért” – mondta Oksana Tarasova, a meteorológiai szervezet globális atmoszférafigyelő programjának vezetője a BBC Newsnak. Ez az El Niño jelenség miatt van: a Csendes-óceán karácsony táján az egyenlítő vidékén felmelegszik, aminek következtében bizonyos vidékeken szárazság lép fel. Ott ugyanis a növények sokkal kevesebb széndioxidot vesznek fel a levegőből.
Az üvegházhatású gázok légkörbeli gyors növekedése a klimatikus viszonyok megjósolhatatlan változásaihoz vezethet, amelynek következménye súlyos gazdasági és ökologikus válság lehet. A szakértők szerint 3-5 millió éve volt hasonlóan magas a légkör széndioxid szintje, az átlaghőmérséklet akkor 2-3 fokkal volt több, a tengerek szintje pedig 10-20 méterrel volt magasabb a mainál, amit Nyugat-Antarktisz és Grönland elolvadt jégtakarója okozott.
Nem csak a WMO szakemberei, mások is egyetértettek abban, hogy a mért értékek aggodalomra adnak okot. „A 2015-2016-os növekedés extrém, követnünk kell a Párizsi egyezmény előírásait, azonnal tennünk kell valamit a fosszilis üzemanyagok kiváltása érdekében” – jegyezte meg Euan Nisbet, a Londoni Királyi Holloway Egyetem professzora. „Vannak jelei, hogy a folyamat már elkezdődött, de a levegő még nem mutat változást” – tette hozzá. További aggodalomra okot adó jelenség a légköri metán szintjének rejtélyes emelkedése, amely az utóbbi tíz évben vált számottevővé. Nisbet professzor szerint a folyamat körkörös, minél több metán kerül a levegőbe, a felmelegedés annál többet szabadít fel a természetes forrásokból: „A szénizotópok vizsgálata szerint a metán nem a fosszilis üzemanyagokból származik, nem tudjuk, miért növekszik a mennyisége, de nagyon aggasztó” – hívta fel a figyelmet.
A WMO-jelentést a bonni ENSZ klímatárgyalások előtt egy héttel adták ki. Annak ellenére, hogy Donald Trump kijelentette, kivonná az Egyesült Államokat az egyezményből, a tárgyaló felek arra fognak törekedni Németországban, hogy tovább pontosítsák és fejlesszék a párizsi egyezmény szabálykönyvét.