Kim Dzsong Un észak-koreai vezető terve egyértelmű: sakkban akarja tartani a világot Phenjan nukleáris arzenálja segítségével. Bár az agymosás rendkívül hatékony, hazájában a példátlan propaganda miatt sokan ugyanúgy félistenként tisztelik őt, mint nagyapját, az államalapítónak is nevezett Kim Ir Szent és apját, Kim Dzsong Ilt, mindazok, akik az előírásokat átjátszva külföldi tévé-, vagy rádióadásokat nézhetnek, vagy dél-koreai, illetve kínai szappanoperákra sikerül szert tenniük, felismerik: az egész rezsim hazugságra épül. Számukra egyetlen lehetőség maradt: Kínába menekülni.
Csakhogy Peking is egyre szigorúbban ellenőrzi azokat az útvonalakat, amelyeken eddig átmenekülhettek a szomszédos országba a phenjani rezsimből kiábrándultak. Sőt, a kínai rendőrség mind rendszeresebb razziákat tart azokban a házakban, ahol észak-koreaiakat sejtenek, s ahonnan aztán továbbcsempészik őket más államokba.
A Daily North Korea egy forrása szerint a keményebb fellépés mögött Észak-Korea áll. Phenjan sikeresen lobbizott a kínai kormányzatnál, hogy tartóztassa le az országot elhagyó menekülteket. Az észak-koreai állambiztonsági minisztérium már korábban is azt kérte a pekingi hatóságoktól, tegyen többet a disszidensekkel szemben. Hogy mennyire bizarr mértékeket ölt ez az üldözési kampány, jól jellemzi ezt a Daily NK azon tavalyi értesülése, amely szerint Phenjan aranyat ajánlott fel kínai tisztségviselőknek, ha visszaszolgáltatják a Kínába menekült honfitársakat. Úgy tűnik, hogy sikeres is volt az észak-koreaiak hadjárata. Az idei év kezdete óta ugyanis a pekingi hatóságok pénzt is felajánlanak azoknak, akik információt árulnak el az észak-koreai menekültek hollétéről. Ugyanakkor közismert, hogy a kínai rendőröket is lefizették az észak-koreai menekülteket bujtatók, ám a jelek szerint Phenjan most már több pénzt ad nekik.
A kínai hatóságok számára egyébként elvileg kötelező lenne az észak-koreai disszidensek visszaszolgáltatása az anyaországnak. Ezt egy 1986-os államközi szerződés szabályozza, Peking azonban ezzel megsérti a nemzetközi jogot. Peking ezért eddig általában szemet hunyt a határsértések felett, ráadásul az ország is aláírta azokat a nemzetközi egyezményeket, amelyek a menekültek befogadását szabályozzák.