Tegnap reggelre a drasztikus áremelés ellen tiltakozó taxisok megbénították az ország közlekedését, így követelve, Hogy a kormány függessze fel az üzemanyag- ár-emelést. Délelőtt a taxisok és a magánfuvarozók képviselői: Horváth Pál és Barcsai Jenő tárgyaltak Horváth Balázs belügy-, Siklós Csaba közlekedési és Bőd Péter Ákos ipari miniszterrel. Csatlakozott hozzájuk Nagy Sándor, az MSZOSZ elnöke. A megbeszélés nem hozott eredményt, a kormány nem volt hajlandó engedni a követeléseknek, a taxisok nem szüntették meg az országos blokádot. Közben nyilvánvalóvá vált, hogy a demonstráció részvevőit támogatja a lakosság. Göncz Árpád köztársasági elnök nyilatkozatban tett javaslatot a kormánynak, hogy függessze fel a benzináremeléssel kapcsolatos intézkedését.
A politikai patthelyzet feloldására összeült a munkavállalók, a munkáltatók és a kormány képviselőiből álló Érdekegyeztető Tanács, hogy kompromisszumos javaslatot dolgozzon ki. Délután ugyanerre tettek kísérletet a Munkaügyi Minisztériumban a kormány megbízottai és a taxisok képviselői. A kiszivárgott hírek szerint javaslatot terjesztettek a kormány elé. Eszerint a benzin árát 50 százalékkal emelnék csupán, s ez feltehetően hétfőn lépne életbe — addig az emelt áru üzemanyagot árusítanák —, s a jövő hét elején komoly tárgyalások kezdődhetnének egy döntési joggal felhatalmazott kormány- megbízott és a taxisok képviselői között, de Horváth Balázs nyilatkozatában sejtetni engedte, a kormány semmilyen engedményre nem hajlandó.
A beterjesztett javaslat sorsa lapzártakor még nem dőlt el. Tegnap este ismét összeült az Érdekegyeztető Tanács.
A péntek délutáni kormányülést megelőzően Horváth Balázs belügyminiszter nyilatkozatot adott a Magyar Távirati Irodának, a Magyar Rádiónak, a Magyar Televíziónak, amelyben a többi között a következőket mondta:
„Az országnak normál fogyasztás mellett körülbelül 9 napi olaj- és benzintartaléka van. Ez a jelenlegi helyzetben négy napra csökkent. Ha a fogyasztás növekszik, akkor még ennyi sem lesz, és könnyen előállhat az a helyzet, hogy az ország közlekedése.
A belügyminiszter a kormánynyilatkozat ismertetését követően elmondta: a kormány nem számított arra, hogy ilyen ellenállásba ütközik. Folyamatosan konzultálnak Göncz Árpád köz- társasági elnökkel, a kialakult vészhelyzetről, és máris felállítottak három válságstábot. Ezek közül az egyik az érdekegyeztetés problémáit igyekszik megoldani a szakszervezetekkel közösen. A konfliktus globális megoldására a nemzetbiztonsági kabinet és a gazdasági tárca képviselőiből alakítottak válságstábot. Az energiagondok kezelésére is létrehoztak egy munkacsoportot.
A belügyminiszter hangsúlyozta: a kormány az áremeléssel senkit nem akar megnyomorítani, de az intézkedés elkerülhetetlenné vált. Horváth Balázs közölte: a kormány nem kíván erőszakhoz folyamodni, és a rendőrség munkatársait is felhívta, hogy tanúsítsanak toleranciát, ám igen nehéz ezt megvalósítani, mivel immár kirakatbetörésekre, vasúti sínek eltorlaszolására is sor került.
Népszava 1990. október 27.